Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki zarządzającej Polskim Radiem Katowice - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort dodał, że likwidatorem spółki jest mecenas Paweł Kusak.
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100 proc. akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą 'Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Katowicach S.A.' w likwidacji z siedzibą w Katowicach" - czytamy we wpisie resortu na platformie X
Wyjaśniono, że likwidatorem spółki jest mecenas Paweł Kusak.
W piątek wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha poinformował, że wnioski o likwidację poszczególnych spółek medialnych znajdują się w sądzie. Dodał, że zakłada zarejestrowanie tych wniosków w niedługim czasie i rozpoczęcie etapu "uzdrawiania sytuacji na polskim rynku medialnym".
Zmiany w mediach publicznych
Ostatnie dni 2023 roku zdominowały wydarzenia związane ze sporem wokół mediów publicznych, zapoczątkowane podjętą przez Sejm uchwałą w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP, w której wezwano Skarb Państwa do działań naprawczych.
Po tym szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz zadecydował o odwołaniu dotychczasowych i powołaniu nowych rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP, które zmieniły zarządy spółek. Decyzja spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS, którzy ocenili, że była bezprawna.
Z kolei prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której zapisane były 3 mld zł na media publiczne w 2024 r., wskazując że "nie może być na to zgody wobec rażącego łamania konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa".
W związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych minister kultury podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji TVP, PR i PAP, a później także 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
Decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek medialnych skrytykował przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, oceniając, że była nielegalna. "Oświadczam, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niezmiennie stoi na stanowisku rażącej niezgodności z prawem uchwał podjętych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza w kwestii rozwiązania i postawienia ich w stan likwidacji spółek mediów publicznych, a zatem ich bezskuteczności" – podkreślono w oświadczeniu Świrskiego.
Źródło: PAP