Polskie aplikacje nauczą czytać z ruchu ust i zastąpią psa przewodnika


Aplikacje mobilne rewolucjonizują nasze życie. Polscy naukowcy tworzą coraz więcej technologicznych rozwiązań, które mogą ułatwić codziennie funkcjonowanie choćby niepełnosprawnym.

Arkadiusz Chmielewski i Mariusz Stebelski, założyciele firmy Innovation Technlogies, stworzyli „Mimiczne Usta”, czyli aplikację komputerową, która przy okazji oglądania filmów, czy surfowania po Internecie będzie uczyć osoby głuchonieme, głuche i niedosłyszące czytania z ruchu warg wirtualnego awatara. Wszędzie tam, gdzie pojawi się tekst, cyfrowa twarz będzie odczytywała go oddając przy tym wiernie ludzką mimikę i ruchy warg.

Szybko i wygodnie

- Obecnie osoba głuchoniema musi przejść szereg czasochłonnych szkoleń, aby posiąść umiejętność czytania z ruchu warg. Natomiast ucząc się tego samego przy pomocy naszej aplikacji przede wszystkim zaoszczędzi czas i pieniądze, a wszystko odbywa się podczas oglądania filmu, surfowania po Internecie, czytania e-booków itp. – tłumaczy Arkadiusz Chmielewski i dodaje, że nauka jest wtedy przyjemniejsza, a umiejętności przychodzą przy okazji.

- Każdy zainteresowany doceni fakt „zamigania” treści strony www przez naszego awatara. Oczywiście, ucząc się jednocześnie poprawnej wymowy słów. Takie właśnie ćwiczenia umożliwią osobie niesłyszącej, która nie słyszy sama siebie, ułożenie ust w taki sposób, aby każdy mógł zrozumieć to, co chce przekazać – dodaje Chmielewski. Choć aplikacja stworzona jest przede wszystkim dla osób głuchoniemych, to z jej pomocą właściwie każda, także słysząca osoba, może nauczyć się czytania z ruchu warg i języka migowego. Co ważne, program potrafi dostosować się do indywidualnych potrzeb użytkownika w zależności od jego schorzenia. Zatem skorzystają na nim zarówno osoby, które straciły słuch w wypadku, czy niesłyszący od urodzenia. – Program nie narzuca kolejności poznawania tajników ruchu ust, języka migowego oraz gramatyki języka polskiego – wyjaśnia Mariusz Stebelski.

Duże ułatwienie

Aplikacja ma bardzo szerokie spektrum zastosowania, bo można użyć jej wszędzie tam, gdzie osoba niesłysząca ma problemy z komunikowaniem się, czyli np. urzędach, sklepach. - Proszę sobie wyobrazić taką sytuację. Osoba, która potrafi już czytać z ruchu ust, nie potrzebuje już tłumacza języka migowego, bo sama potrafi odczytać to, co się do niej mówi. Co więcej, jeśli nawet nie słyszy własnych słów, wypowiada je wyraźniej tak, że druga osoba jest w stanie zrozumieć jej przekaz. Okazuje się, że dzięki aplikacji głuchoniemy może dogadać się w społeczeństwie sam, bez osób trzecich. Zaoszczędził tym czas i często uniknął niepotrzebnego stresu – mówi Stebelski.

Możesz pomóc

Program początkowo będzie działał w systemie Windows. Następnie zostanie dopasowany do Apple’a i urządzeń mobilnych Android i iOS. Według założeń pracę nad nim potrwają jeszcze około dwóch lat. - To czas potrzebny na przeprowadzenie badań, które mają na celu uzyskanie w pełni realistycznej animacji wszystkich ruchów mimicznych całego obszaru twarzy. Jest to bardzo istotne, gdyż czytając z ruchu ust, zdarza się, że różne słowa podobnie wyglądają, tzn. kształt ust jest bardzo zbliżony lub jest nawet taki sam. I aby nie dedukować znaczenia wyrazu z kontekstu zdania z pomocą przychodzi mimika szyi i innych części twarzy, która zdradza faktycznie przekazywaną treść – tłumaczy Stebelski.

Twórcy aplikacji szukają obecnie wsparcia finansowego na przeprowadzenie potrzebnych do realizacji projektu badań. Zbierają środki m.in. na specjalnym serwisie crowdfundingowym Indiegogo, za pomocą którego internauci drobnymi sumami wspierają ciekawe pomysły. Można im pomóc do 21 kwietnia.

Telefon zamiast psa

Natomiast na Politechnice Gdańskiej powstała aplikacja „Mówiące Mapy”, która została już doceniona m.in. na Światowych Targach Wynalazczości Innova 2013 w Brukseli. Program na androida pomaga niewidomym poruszać się po mieście. Choć niektórym może przypominać system GPS, to zdecydowanie różni się od zwykłych urządzeń tego typu.

Zainstalowana w smartphonie aplikacja generuje głosowe komunikaty, co pozwala niewidomemu dotrzeć do wybranego celu. Program po drodze informuje go o obecnej pozycji, przedstawia opis otoczenia, a także, co ważne, ostrzega przez ewentualnymi zagrożeniami. W Polsce jest około 100 tys. niewidomych, a na całym świecie 135 mln. To właśnie dzięki takiej aplikacji bez pomocy psa przewodnika, którego szkolenie trwa latami i jest drogie, każdy z nich będzie mógł samodzielnie dotrzeć do sklepu czy banku.

Nauka poprzez grę

To, że można łączyć przyjemne z pożytecznym, udowodnili studenci Politechniki Łódzkiej, którzy stworzyli grę „WordMatic”. Pozwala ona nie tylko rozerwać się, ale przede wszystkim skłania do nauki języków obcych.

Stworzona przez żaków zręcznościowa gra łączy w sobie edukację i rozrywkę. – Jej fabuła, jak na Łódź przystało, jest osadzona w realiach fabrycznych. Budowanie maszyny z zębatek współgra z procesem nauki języka – znajomość pojedynczych słówek jest elementem niezbędnym do późniejszej konstrukcji wyrażeń, natomiast błędne użycie może niekiedy doprowadzić do poważnej „awarii językowej” – mówi Marcin Franc, jeden z twórców gry.

Zadaniem gracza jest zdobywanie maksymalnie dużej liczby punktów w trakcie trwającej półtorej minuty rundy, poprzez wybór poprawnych tłumaczeń w języku angielskim. - Wybieranie odpowiedzi odbywa się przez dopasowywanie mechanicznych zębatek w wybrane miejsce maszyny. System punktowy nagradza również graczy za uzyskiwanie długich ciągów prawidłowych odpowiedzi – użytkownik ma możliwość w dowolnym momencie wymienić serię na punkty bonusowe – tłumaczy Franc.

Obecnie z aplikacji mogą korzystać użytkownicy Windows 8 i Windows Phone. Niewykluczone, że liczba platform w przyszłości się zwiększy, bo zespół twórców ma dalekosiężne plany dotyczące rozwoju gry.

Plany na przyszłość

- Chcemy rozbudować bazę słów i podzielić ją na różnorodne kategorie, bo już teraz otrzymujemy informacje od osób chętnych do nauki wyłącznie języka potocznego, bądź takich, dla których priorytetem jest słownictwo biznesowe – twierdzi Franc i dodaje, że ciekawym pomysłem wydaje się być również podział graczy na zróżnicowane pod względem tematyki słownictwa frakcje.

- Rywalizacja odbywać mogłaby się już nie tylko na poziomie rankingu ogólnego, ale również pomiędzy tymi grupami. Jeśli nawet gracz nie osiąga najwyższych wyników, to i tak może wspierać swoją drużynę zgodnie z ideą, iż nawet najmniejsze zębatki mogą mieć istotną rolę w konstrukcji wielkiej maszyny. Użytkownicy chcieliby zapewne mieć możliwość obserwacji swoich postępów. Z pomocą przyjść mogłyby statystki wszystkich rozegranych gier, a stały rozwój odnotowywany byłby w sekcji osiągnięć – opowiada Franc.

Jest o co walczyć

Rynek aplikacji mobilnych rozwija się w zawrotnym tempie. Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej będzie on w samej Unii Europejskiej zatrudniał około 5 mln osób do 2018 roku, a jego przychody sięgną 63 mld euro rocznie. Obecnie jest to 17,5 mld euro rocznie.

Na terenie państw Unii Europejskiej jest ponad 500 mln osób używających aplikacji mobilnych. Ta liczba z każdym rokiem będzie gwałtownie rosiła, bo zwiększy się też ilość odpowiednich telefonów i szybkość transferu danych. To ogromny potencjał dla polskich programistów, naukowców i przedsiębiorców, którzy mogą wykroić z tortu przychodów solidną porcję.

Autor: Marek Szymaniak, rf / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl