Najnowsze

Podatek od łupków od 2016 roku. Sejm przyjął ustawę

Najnowsze

mat. prasoweUstawa o podatku węglowodorowym (SPW) wprowadza system opodatkowania wydobywanych kopalin

Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. - zdecydowali posłowie przyjmując w piątek przepisy, które mają wg rządu wprowadzić sprawiedliwy podział zysków między państwem a inwestorami poszukującymi np. gazu łupkowego.

Autorzy propozycji liczą, że uregulowania pomogą w przyspieszeniu prac nad wydobyciem gazu z łupków w naszym kraju. Za przyjęciem ustawy głosowało 268 posłów, przeciw był 1, od głosu wstrzymały się 172 osoby.

Opodatkowanie kopalin

Ustawa o podatku węglowodorowym (SPW) wprowadza system opodatkowania wydobywanych kopalin, m.in. ropy i gazu, który ma obowiązywać od 2020 r. Całkowitym obciążeniem inwestora ma być pobierana przez państwo renta surowcowa o docelowej wysokości ok. 40 proc. Na rentę tę składać się będą dwa podatki: SPW oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin. Stawka tego podatku będzie wynosić 3 proc. wartości surowca wydobytego ze złoża konwencjonalnego oraz 1,5 proc. dla złoża niekonwencjonalnego, w tym skał łupkowych. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez SLD, który chciał zmian w naliczaniu podatku m.in. od miedzi i srebra. Sojusz chciał także, aby rząd raz w roku przygotowywał raport, w którym przedstawiałby wpływ ustawy na podatek miedziowy, jak i węglowodorowy.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości