PGNiG rusza na podbój świata

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PGNiG chce wiercić m.in. w Mongolii i Kenii

PGNiG inwestuje w poszukiwania ropy i gazu za granicą. Nie obawia się inwestycji w krajach, do których nie zajrzała jeszcze zachodnia konkurencja - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeszcze w tym roku weźmie udział w przetargu na koncesję poszukiwawczą na złożach w Algierii. Będzie to szósty zagraniczny rynek, na którym spółka chce wydobywać surowce. W Algierii chciałaby szukać ropy naftowej. Jak pisze "DGP", PGNiG szykuje się również do wejścia do Tunezji. Cel, to złoża gazu ziemnego.

To nie koniec planów polskiej firmy. PGNiG zamierza poszukać surowców na całym świecie, głównie w Afryce i Azji. Do 2014 roku zamierza zdobyć licencje w Maroku, Mongolii i Kenii. – W Maroku szukamy możliwości inwestycji w poszukiwania złóż węglowodorów – mówi "DGP" Piotr Gliniak, dyrektor Departamentu Poszukiwania złóż PGNiG.

W nieznane

Spore nadzieje PGNiG wiąże także z dziewiczymi, nierozpoznanymi na razie, obszarami w Kenii i Mongolii. Planuje pozyskać tam koncesje typu greenfield, gdzie prace badawcze trzeba prowadzić od zera. Według Piotra Gliniaka potencjał tych obszarów może być jednak ogromny - pisze "DGP".

Już dziś Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma koncesje poszukiwawcze w Norwegii, Danii, Egipcie, Pakistanie i Libii, z których może wydobyć prawie 152 mld m sześc. gazu - podkreśla gazeta.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24