Pawlakowi nie podoba się podwyżka stóp

Najnowsze

Aktualizacja:

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak skrytykował styczniową podwyżkę stóp procentowych. Zaapelował, aby Rada Polityki Pieniężnej powstrzymała się z decyzjami o kolejnym zaostrzaniu polityki pieniężnej, tak żeby nie zaszkodzić ożywieniu gospodarczemu.

- Styczniową decyzję RPP oceniam krytycznie. Jest ona szkodliwa dla polskiej gospodarki, nie uwzględnia tego, co robią EBC, FED czy Bank Anglii. Decyzja ta jest także podjęta pod wpływem zagranicznych instytucji finansowych, które już w ubiegłym roku podkreślały, że Polska będzie jedną z pierwszych gospodarek, które podniosą stopy procentowe - powiedział Pawlak. - RPP powinna spojrzeć nie tylko na Polskę, ale także na to, co dzieje się w gospodarkach europejskiej i światowej, gdzie banki centralne próbują nadal utrzymać koniunkturę gospodarczą i także w Polsce starać się dobrą koniunkturę podtrzymać - dodał.

Rada na styczniowym posiedzeniu podniosła po raz pierwszy od dłuższego czasu stopy procentowe o 25 pb. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 3,75 proc. w skali rocznej.

Źródło: PAP, lex.pl