Nord Stream ruszy 8 listopada

Najnowsze

TVN24Gazprom rusz na Zachód

Gazociąg Nord Stream ruszy 8 listopada - poinformował Aleksiej Miller, szef Gazpromu. Rosyjski rurociąg docelowo ma składać się z dwóch nitek.

- Budowa pierwszej nitki została zakończona, teraz prowadzimy napełnianie rury gazem. Dziś, Władimirze Władimirowiczu, jestem gotów podać panu dokładną datę, kiedy gazociąg zostanie oddany do użytku. To 8 listopada 2011 roku. Jak mawiano w starych czasach, przed świętem listopadowym - powiedział Miller podczas spotkania z premierem Rosji Władimirem Putinem.

Błyskawiczna budowa

Budowa liczącego 1224 km morskiego odcinka Nord Stream ruszyła 9 kwietnia 2010 roku. W sierpniu został on połączony z sieciami przesyłu gazu w Niemczech i Rosji. Do pierwszej z tych sieci bałtycką magistralę podłączono przez gazociąg OPAL, a symboliczny spaw wykonano 25 sierpnia w miejscowości Lubmin koło Greifswaldu, w pobliżu granicy z Polską. Tydzień wcześniej, 19 sierpnia, w zatoce Portowaja koło Wyborga bałtycką magistralę połączono z gazociągiem biegnącym z tego miasta do odległego o 900 km Griazowca.

55 mld sześciennych gazu rocznie

Nord Stream będą tworzyć dwie nitki o przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Budowa drugiej nitki już się rozpoczęła. Do użytku ma być oddana w końcu 2012 roku. Miller poinformował, że zbudowano już ponad 700 km tej drugiej nitki: - To jakieś 60 proc. całej długości rury - powiedział Miller.

W lipcu premier Rosji nie wykluczył zbudowania trzeciej nitki Nord Stream. Gazprom potwierdził wówczas, że jest to rozważane, jednak nie ujawnił żadnych szczegółów.

Źródło: Ria Novosti, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24