Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło przetarg na helikoptery dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z przewidywaniami wygrał niemiecko-francuski Eurocopter.
Za 23 śmigłowce i jeden symulator lotu MZ ma zapłacić prawie 500 mln zł. Nowe maszyny zastąpią przestarzałe helikoptery, na których LPR lata od przeszło 25 lat. Przetarg trwał przeszło rok i od początku budził duże emocje. Zgłosiło się do niego 16 firm, m.in. amerykański koncern Sikorsky i polski PZL Świdnik. Ostatecznie do tzw. dialogu konkurencyjnego zakwalifikowano francusko-niemiecki Eurocopter, włosko-brytyjską AgustaWestland.
Eurocopter EC 135, śmigłowiec wybrany dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, jest używany w wielu krajach Europy, jego zalety to płozy i szerszy niż u konkurenta kadłub - powiedział "Gazecie Wyborczej" Marek Abraszek z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". Nie wszyscy podzielają jego zdanie. - Przetarg na śmigłowiec dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego od początku był ustawiony pod Eurocoptera - uważa sekretarz Krajowej Rady Lotnictwa Tomasz Hypki. Według niego, na korzyść odrzuconego śmigłowca firmy AgustaWestland przemawiają współpraca firmy z polskim przemysłem i zastosowane w śmigłowcu rozwiązania techniczne.
Rozmówcy "GW" z ministerstwa zdrowia nieoficjalnie przyznają, że przetargiem od początku interesował się szef gabinetu politycznego premiera Adam Lipiński. Za wyborem francusko-niemieckiego helikoptera miał u niego lobbować pracujący dla Eurocoptera Jacek Łęski, prywatnie przyjaciel Lipińskiego. - Gdy dowiedział się o tym Piecha [wiceminister zdrowia], wkurzony pobiegł z tym do premiera, który zakazał Lipińskiemu interesowania się tą sprawą - mówi nasz rozmówca.
Tym informacjom stanowczo zaprzecza sam Adam Lipiński. - Znam dobrze Jacka Łęskiego, ale nigdy nie rozmawialiśmy o tym przetargu - tłumaczy.
Natomiast odpowiedzialny za przetarg wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i nikt nie wywierał na niego żadnej presji.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: TVN24