Jak oduczyć Rosjan picia wódki?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Statystyczny Rosjanin wypija w ciągu roku 18 litrów spirytusu

Rosyjska wódka od Nowego Roku podrożeje o połowę i będą obowiązywać ceny minimalne na alkohol. Specjalna komisja zaaprobowała takie rozwiązania w ramach walki z alkoholizmem. Alkohol zabija co roku pół miliona Rosjan. Statystyczny Rosjanin wypija 18 litrów spirytusu.

Od 1 stycznia 2010 roku mają w Rosji obowiązywać minimalnych ceny na alkohol. Jednocześnie cena butelki najtańszej wódki wzrośnie o 50 procent. Zmiany obejmą też podwyżkę akcyzy na piwo.

Minimalna cena półlitrowej butelki wódki została ustalona na 89 rubli (równowartość ok. 8,55 zł). Obecnie pół litra 60-procentowej wódki kosztuje w supermarkecie 50,8 rubla (ok. 4,90 zł). To oznacza, że za średnią rosyjską pensję, czyli 18 702 rubli (ok. 1,8 tys. zł) można kupić 368 butelek najtańszej wódki. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie to jedynie 210 butelek.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew w sierpniu wezwał do wzmożenia walki z alkoholizmem, a za najważniejsze zadanie uznał obniżenie spożycia mocnych trunków przez młodzież. Miedwiediew powiedział wtedy, że jest zszokowany informacjami o tym, że Rosjanie wypijają rocznie po 18 litrów czystego alkoholu na statystyczną osobę. Przed rządem postawił zadanie obniżenia spożycia do 8 litrów na osobę.

Rosyjskie ministerstwo zdrowia szacuje liczbę alkoholików w kraju na 2,1 mln. Alkohol jest co roku przyczyną śmierci pół miliona ludzi. 30 procent przypadków śmierci wśród mężczyzn i 16 procent wśród kobiet ma związek ze spożyciem alkoholu.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24