Jacek Ozdoba, związany z Solidarną Polską, odzyska nadzór nad departamentami gospodarki odpadami i instrumentów środowiskowych - wynika z czwartkowego zarządzenia minister klimatu i środowiska Anny Moskwy. Stało się to po zaledwie kilkunastu dniach od poprzedniej zmiany w podziale kompetencji kierownictwa resortu. Ozdoba stracił wówczas swoje dotychczasowe zadania i miał wykonywać tylko "zadania zlecone bezpośrednio" przez minister klimatu.
W poprzedni poniedziałek 5 grudnia br. w Dzienniku Urzędowym Ministra Klimatu i Środowiska opublikowano rozporządzenie dotyczące podziału kompetencji w kierownictwie MKiŚ. Zgodnie z treścią dokumentu sekretarz stanu Jacek Ozdoba miał wykonywać jedynie "zadania zlecone bezpośrednio przez Ministra Klimatu i Środowiska".
Zadania, którymi wcześniej miał w swoich obowiązkach Ozdoba, czyli określanie szczegółowych zadań i nadzór nad pracą departamentów gospodarki odpadami i instrumentów środowiskowych oraz wykonywanie kompetencji ministra w stosunku do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska przypadły wiceministrowi Edwardowi Siarce.
Jacek Ozdoba odzyskał zadania
Teraz Ozdoba odzyskuje swoje kompetencje. W czwartek opublikowano nowe zarządzenie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
Jak wynika z zarządzenia, do kompetencji Ozdoby należało będzie określanie szczegółowych zadań oraz nadzorowanie prac Departamentu Gospodarki Odpadami i Departamentu Instrumentów Środowiskowych, a także wykonywanie kompetencji w stosunku do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Takie same zadania widniały także przy nazwisku polityka Solidarnej Polski przy okazji wcześniejszego zarządzenia o podziale kompetencji z 19 września br.
Nowe zarządzenie wejdzie w życie w piątek.
Zarówno Jacek Ozdoba, jak i Edward Siarka są posłami Solidarnej Polski - ugrupowania wchodzącego w skład koalicji Zjednoczonej Prawicy - której liderem jest minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Podczas wtorkowego głosowania większość sejmowa odrzuciła wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Za przyjęciem tego wniosku opowiedziało się 226 posłów, przeciw było 228 posłów, trzech wstrzymało się od głosu i trzech nie wzięło udziału w głosowaniu. Większość ustawowa konieczna do odwołania ministra to 231 głosów.
Jednocześnie w Sejmie rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma być efektem negocjacji z Komisją Europejską i ma spełnić kluczowy tzw. kamień milowy, pozwalający na wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Solidarna Polska jest przeciwna projektowi.
Źródło: TVN24 Biznes