Najnowsze

Dziś poznamy skład nowej Komisji Europejskiej. Tekę odbierze Elżbieta Bieńkowska

Najnowsze

Juncker ogłosi skład KE. Jaka teka dla Bieńkowskiej?
TVN24 Biznes i ŚwiatJuncker ogłosi skład KE. Jaka teka dla Bieńkowskiej?

W południe przyszły szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprezentuje skład nowej Komisji. Oczekuje się, że komisarzem odpowiedzialnym za jednolity rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i małe przedsiębiorstwa zostanie wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

O tym, że Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem Unii odpowiedzialnym za obszar jednolitego rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i małych przedsiębiorstw poinformował premier Donald Tusk.

- M.in. ten śląski sposób widzenia gospodarki spowodował, że kiedy pojawiła się sugestia, że Elżbieta Bieńkowska mogłaby być komisarzem od kluczowych dla całej europejskiej gospodarki spraw, zarówno nowy szef Komisji Europejskiej, jak i inni koleżanki i koledzy w Europie, którzy znają ją z dotychczasowych działań jako ministra, byli zachwyceni - podkreślił premier.

Mniej barier

W tej chwili za jednolity rynek odpowiada jeden komisarz, a inny za przemysł i przedsiębiorczość. W obecnej Komisji rynek wewnętrzny i usługi to jeden z najważniejszych resortów. Zajmował się nim Francuz Michel Barnier.

Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. W czasie kryzysu finansowego w strefie euro rola tego komisarza zyskała na znaczeniu, bo odpowiadał on za reformę regulacji dotyczących banków.

Pozycja Polski

Wicepremier Bieńkowska mówiła w czwartek, że traktuje nominację na komisarza UE nie w kategoriach osobistych, ale jako wyraz pozycji Polski w Europie.

Bieńkowska urodziła się w 1964 roku w Katowicach. Jest absolwentką filologii orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia MBA Szkoły Głównej Handlowej.

W latach 1999-2007 była dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W 1999 pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. strategii rozwoju województwa. Wcześniej pracowała w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, gdzie uczestniczyła m.in. w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości