Chiński tani przewoźnik chce kupić 30 Airbusów A320 za 3 mld dolarów

Najnowsze

AirbusAirbus A320neo to model, który chcą kupić linie Spring Airlines

Chiński tani przewoźnik Spring Airlines jest gotowy zamówić 30 samolotów Airbus A320 o wartości, według cen katalogowych, 3 mld dolarów - poinformował prezes firmy Wang Zhenghua. Linia lotnicza ma nadzieję podzielić zamówienia między obecnym modelem A320 i A320neo.

Spring Airlines, które dysponują flotą 40 samolotów A320, są największą niskobudżetową linią lotniczą w Chinach. Jej sukces to m. in. wynik złagodzenia przepisów lotniczych przez Administrację Lotnictwa Cywilnego Chin. Decyzja ta utorowała drogę na rynek konkurencyjnym liniom lotniczym. Nowe samoloty mają zastąpić dotychczas używane.

Coraz mniej państwowy

Chiński rynek lotniczy zdominowany jest przez państwowe firmy: Air China, China Eastern Airlines i China Southern Airlines. Powoli jednak ten monopol jest przełamywany. To głównie zasługa rosnącego popytu na podróże lotnicze - zarówno te rekreacyjne, jak i biznesowe. Spring Airlines chciała już w 2012 i 2013 roku zamówić nowe samoloty. Zostało to jednak zablokowane przez Administrację Lotnictwa Cywilnego Chin, która była zaniepokojona rosnącą konkurencją na rynku. Ograniczenia te zostały zniesione pod koniec 2013 roku. Zniesiono też przepisy uniemożliwiające przewoźnikom oferowanie zniżek na ceny lotów. Szef Spring Airlines ma nadzieję, że jego firma będzie mogła jeszcze w tym roku zadebiutować na giełdzie w Szanghaju. Wpływy z emisji akcji pomogłyby wówczas sfinansować zakup nowych maszyn.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Airbus