Chętnych na Eneę jest czterech

Najnowsze

Aktualizacja:
EneaResort skarbu wybierze dwóch oferentów do ostatecznych negocjacji ws. sprzedaży pakietu kontrolnego Enei

Do resortu skarbu wpłynęły cztery wiążące oferty w sprawie kupna 51 proc. akcji Enei - powiedział rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór. Nie ujawnił jednak nazw oferentów. We wtorek w południe minął termin składania do MSP ofert wiążących na kupno Enei.

Rzecznik dodał, że do 12 października resort skarbu wybierze dwóch inwestorów, z którymi będzie prowadził równoległe negocjacje. Zapowiedział to już we wtorek na antenie TVN CNBC minister skarbu Aleksander Grad. Wciąż nie ujawniono jednak nazw oferentów.

Resort skarbu chce sprzedać inwestorowi branżowemu 51 proc. akcji Enei. MSP dysponuje 60,43 proc. akcji spółki, ale 9,43 proc. stanowią akcje przewidziane do przekazania pracownikom firmy.

Było pięciu chętnych

Wcześniej oferty wstępne na kupno poznańskiej grupy złożyło sześć podmiotów; resort skarbu podjął negocjacje z pięcioma potencjalnymi inwestorami Enei. Nie ujawnił jednak nazw firm, które znalazły się na tzw. krótkiej liście. Zdaniem MSP mogłoby to wpłynąć na ratingi tych podmiotów lub na kursy ich akcji, jeśli są one notowane na giełdzie.

UOKiK poinformował w tym tygodniu, że wniosek o przejęcie kontroli nad Eneą złożyła firma z Czech - Energeticky a Prumyslovy Holding oraz Kulczyk Holding.

Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart według wyceny giełdowej prawie 5 mld zł; resort będzie oczekiwał 10-20 proc. premii za przejęcie kontroli nad spółką.

Drugie podejście

MSP już raz rozpisało postępowanie w sprawie sprzedaży Enei. W sierpniu 2009 roku resort zakwalifikował RWE jako jedynego oferenta w procesie prywatyzacji spółki. Ostatecznie, z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, niemiecki koncern nie złożył wiążącej oferty.

W lutym tego roku Skarb Państwa sprzedał inwestorom instytucjonalnym poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei, po 16 zł za akcję, schodząc (łącznie z akcjami pracowniczymi) do 60,43 proc. w kapitale spółki. Wartość oferty wyniosła 1,134 mld zł. MSP zapowiadało wówczas, że pakiet kontrolny Enei chce sprzedać inwestorowi branżowemu.

Drugim największym akcjonariuszem spółki jest Vattenfall, który w ofercie publicznej Enei objął 18,67 proc. akcji spółki.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Enea