Brytyjskie "tak" dla łupkowych odwiertów

Najnowsze

TVN 24Brytyjczycy robią krok w stronę większej niezależności energetycznej

Rząd Wielkiej Brytanii zniósł zakaz wydobywania gazu łupkowego. Urzędnicy zezwolili firmie Cuadrilla na wznowienie odwiertów w Lancashire przerwanych w 2011 r. po tym, jak wywołały dwa niewielkie trzęsienia ziemi.

Odwierty na Wyspach zostaną wznowione, ale firma, która ich dokonuje, będzie musiała nadzorować ruchy sejsmiczne przed, w trakcie i po wykonaniu każdej operacji.

1/4 zapotrzebowania kraju z jednego złoża

Cuadrilla jest na razie jedyną firmą zajmującą się wydobyciem gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii, ale - jak donosi telewizja Sky News - czwartkowa decyzja rządu powinna zachęcić innych przedstawicieli branży energetycznej do postawienia pierwszych kroków w biznesie, który na przykład w Stanach Zjednoczonych przynosi już wielomiliardowe zyski.

Przedstawiciele Cuadrilli twierdzą, że ze złóż w Lancashire, na które mają licencję będą mogli zapewnić w przyszłości 1/4 zapotrzebowania kraju na gaz. To w znacznym stopniu uniezależniłoby monarchię od dostaw surowca z Rosji i Kataru, a przy okazji wpłynęło na znaczny spadek jego ceny.

Autor: adso//gak/k / Źródło: Sky News

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24