Mamy nadzieję, że rząd przestanie spierać się z Unią Europejską i doprowadzi do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, żebyśmy mogli zrefinansować te inwestycje - powiedział w TVN24 BiS Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Podkreślił, że tych inwestycji nie można zatrzymać. - Wrocławianie oczekują od nas, żebyśmy Wrocław rozwijali - zaznaczył.
Rozmowa odbyła się w ramach cyklu "Co z KPO?", w którym codziennie o 17:00 na antenie TVN24 BIS rozmawiamy z samorządowcami i pytamy ich, jak bardzo potrzebne jest dla nich odblokowanie KPO.
Istotne inwestycje we Wrocławiu
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia podkreślił, że "nie możemy uwolnić środków na bardzo istotne dla Wrocławia inwestycje".
- Złożyliśmy fiszki dotyczące wniosków do KPO. Chcieliśmy, żeby z tych pieniędzy sfinansować cywilizacyjną inwestycję w kontekście infrastruktury drogowej, czyli połączenie alei Wielkiej Wyspy poprzez dwa mosty z centrum miasta Wrocławia - wymienił.
Dodał, że kolejną inwestycją miało być sfinansowanie połączenia osiedla, które jak określił "prężnie się rozwija i przybywa mieszkańców". Wyjaśnił, że chodzi o Jagodną.
- Chcieliśmy wybudować tramwaj na Maślice, kupić pojazdy na potrzeby wrocławskiego MPK - przedstawił następne projekty.
O projektach: nie możemy ich zatrzymać
Podkreślił, że jednak nie mogą sfinansować tych projektów z KPO.
- Nie możemy też ich zatrzymać, bo wrocławianie oczekują od nas, żebyśmy Wrocław rozwijali. Te inwestycje są bardzo potrzebne. Musimy pieniądze znajdować w środkach własnych i prowadzić te inwestycje. Mamy nadzieję, że rząd przestanie spierać się z Unią Europejską i doprowadzi do odblokowania środków z KPO, żebyśmy mogli zrefinansować te inwestycje i rozwijać Wrocław nadal - wytłumaczył.
Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany przez Komisję Europejską 1 czerwca 2022 roku. Dwa tygodnie później przez Radę UE. Jednak do tej pory do Polski nie trafiły żadne pieniądze z powodu zastrzeżeń do sposobu realizowania tak zwanych kamieni milowych dotyczących m.in. praworządności.
Środki z KPO to łącznie ponad 35 mld euro w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek z unijnego funduszu na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19.
Czytaj też: Kraków czeka na zastrzyk unijnych pieniędzy
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock