Bezemisyjne elektrownie już niebawem w Polsce?

 
TVN24Vattenfall zbuduje czystsze zakłady

Vattenfall rozważa dwie inwestycje w bezemisyjne elektrownie w Polsce. Jedną chce zrealizować w stolicy, druga polegałaby na budowie nowego zakładu o mocy 1,6 GW - pisze "Rzeczpospolita".

Szwedzki Vattenfall zamierza do 2030 roku zredukować poziom emisji dwutlenku węgla ze swoich zakładów o 20 proc. Dlatego koncern zaczyna budować w Europie tzw. zeroemisyjne instalacje, choć są one średnio o 30 proc. droższe od tradycyjnych. Do 2015 r. na Starym Kontynencie ma powstać od dziesięciu do 12 tego typu zakładów różnych koncernów.

- W Polsce rozważamy równolegle dwie inwestycje. Jedna polegałaby na modernizacji Elektrociepłowni Siekierki, druga to budowa od podstaw dwóch bloków o mocy 800 MW każdy - powiedział gazecie Andrzej Kuciński, główny specjalista ds. ochrony środowiska Vattenfall Heat Poland.

Nowy zakład będzie przystosowany do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Nie powstanie jednak wcześniej niż w 2015 r. Do tego czasu koncern może dostosować warszawską Elektrociepłownię Siekierki do zeroemisyjnej technologii. Szwedzka firma w połowie przyszłego roku ma otworzyć pierwszą, bezemisyjną instalację o mocy 30 MW. Pilotażowy projekt jest realizowany kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską, w niemieckim Schwarze Pumpe. Do redukcji dwutlenku węgla zmusza przemysł Komisja Europejska. Na lata 2008 - 2012 zmniejszyła limity emisji tego gazu.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości