Jedziesz autem za granicę? Warto pamiętać o ubezpieczeniu

Moto

Jak ubezpieczyć auto przed zagranicznym wyjazdemTVN24 BiS
wideo 2/5

Planujesz wyjazd autem poza Polskę? Jak ubezpieczyć auto przed zagranicznym wyjazdem radzi na antenie TVN24 BiS w programie "Bilans" Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Zdaniem Tarczyńskiego oprócz OC podczas wyjazdu za granicę warto posiadać jeszcze inne ubezpieczenia - jak autocasco czy assistance.

- Jeżeli chodzi o wyjazd samochodem za granicę to kluczową rzeczą jest assistance, czyli pomoc na drodze. W nim mamy zawarte pomoc na drodze, holowanie, pojazdy zastępcze itd. W razie nagłej awarii za granicą (…) będziemy mogli kontynuować podróż - tłumaczy ekspert.

Ubezpieczenia na chwilę

Wyjaśnia też, że w Polsce pojawiają się produkty, które są dobrowolnymi ubezpieczeniami na krótkie okresy, nawet na godzinę.

- Zaczęły się pojawiać takie produkty. Jeżeli ktoś preferuje dobrowolne ubezpieczenie samochodu tylko na ten czas, kiedy gdzieś wyjeżdża, to ma taką możliwość - podkreśla Tarczyński.

Ubezpieczenia autocasco czy assistance są zawierane dobrowolnie i od zapisów umowy zależy na jakich terytoriach obowiązują. Jak powiedział Tarczyński, na ogół standardowe zapisy obowiązują na terenie Europy lub Unii Europejskiej.

Ekspert zwraca też uwagę na to, że AC chroni auto przed szkodami na co dzień - nie tylko przed wypadkiem albo kradzieżą, ale też przed wandalizmem czy zjawiskami atmosferycznymi.

- OC wykupione w Polsce działa w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Są kraje, w których wymagana jest zielona karta. Czyli dodatek do polskiego OC, na ogół bez formalności i bezpłatnie dodawany przez ubezpieczycieli. Chodzi o takie kraje jak np. Rosja, Ukraina czy Izrael - wyjaśnia Tarczyński.

Zobacz cały odcinek programu "Bilans" w TVN24 GO

Autor: kris / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock