Elektryki prześcigną auta spalinowe. W kolejnej dekadzie ma być ich dwukrotnie więcej

Źródło:
PAP
Elektryki vs. spalinowe
Elektryki vs. spalinoweTVN24 BiS
wideo 2/5
Elektryki vs. spalinoweTVN24 BiS

Europejczycy do 2030 roku będą jeździć 75 milionami samochodów elektrycznych - prognozują analitycy z EY i Eurelectric. To więcej, niż zakładała prognoza. Z kolei ładowarek elektrycznych na Starym Kontynencie mamy obecnie blisko 750 tysięcy.

"Sprzedaż samochodów elektrycznych przewyższy sprzedaż wszystkich innych pojazdów do 2030 r., a po europejskich drogach będzie jeździć ponad 75 mln aut elektrycznych" – przewiduje opublikowany w środę raport EY i Eurelectric.

"Obecnie na świecie sprzedaż elektryków stanowi 16 proc. wszystkich kupowanych aut. W 2023 r. na drogi wyjechało ponad 14,1 miliona nowych pojazdów z silnikiem elektrycznym, a ich łączna liczba przekroczyła 40 milionów. W UE oraz w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii akumulatorowe pojazdy elektryczne (BEV) i hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in (PHEV) stanowiły jeden na pięć nowych samochodów sprzedanych w 2023 roku" - czytamy w raporcie.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie. Prognoza

Według analiz ekspertów EY tendencja wzrostowa się utrzyma, a w Europie sprzedaż elektryków przewyższy do 2030 r. sprzedaż pozostałych pojazdów, zaś po drogach będzie jeździć 75 mln bezemisyjnych aut. To więcej, niż zakładała prognoza sprzed dwóch lat, według której liczba elektrycznych samochodów miała wynieść w 2030 r. 65 mln. Korekta prognozy wynika przede wszystkim ze spadku cen akumulatorów, a także upowszechnienia się infrastruktury ładowania.

- Samochody elektryczne stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla konsumentów, co prowadzi do dynamicznego wzrostu sprzedaży. Widzą oni wiele korzyści związanych z ich posiadaniem, takich jak niższe koszty serwisowania oraz eksploatacji – cena energii elektrycznej na wielu rynkach jest korzystniejsza niż cena paliwa. Do tego dochodzi większa świadomość ekologiczna, a wiele firm zmienia flotę na bezemisyjną, aby wypełniać swoje zobowiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Nie bez znaczenia jest także postęp technologiczny związany z krótszym czasem ładowania, co zwiększa wygodę użytkowania – ocenił Jarosław Wajer z EY.

Jak wynika z raportu, w Europie rośnie też sprzedaż bezemisyjnych pojazdów ciężkich (eHDV). Obecnie ponad 7 proc. samochodów dostawczych to pojazdy elektryczne, natomiast ciężarówki z takim napędem stanowią 1,5 proc. rynku, co oznacza skok, biorąc pod uwagę, że w 2022 r. ich udział wyniósł 0,4 proc. Z kolei sprzedaż autobusów elektrycznych wzrosła do 14 proc., głównie dzięki dużej sprzedaży we Francji, Hiszpanii i Niemczech. Jednak, jak zauważono, upowszechnienie się pojazdów elektrycznych będzie w tym segmencie trudniejsze niż w przypadku aut osobowych.

- Zapewnienie wystarczającego zasięgu pojazdom dostawczym jest bardziej skomplikowane, a ładunki dodatkowo obciążają baterie. W przypadku takich flot infrastruktura musi być odpowiednio skalowana i zapewniać możliwość szybkiego ładowania wielu aut jednocześnie. A to wymaga znacznych inwestycji w rozbudowę stacji zasilających – wskazał Jarosław Wajer.

Stacje ładowania

Ponadto z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w Europie rośnie liczba punktów ładowania i obecnie sięga niemal 745 tys. Według jego autorów odpowiednio rozmieszczone stacje ładowania są niezbędne do tego, aby zmniejszyć obawy użytkowników związane z zasięgiem i długimi podróżami. Przy czym auta elektryczne są obecnie na tyle zaawansowane, że potrafią same zaprogramować trasę, planując przy tym dogodne postoje na ładowanie. W ciągu roku liczba publicznych punktów ładowania w Europie wzrosła o 40 proc. – z około 530 tys. w 2022 r. do 744 tys. rok później. Rozłożenie infrastruktury nie jest jednak równomierne. W 2023 r. około 78 proc. europejskich punktów ładowania było zlokalizowanych w siedmiu krajach: Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Przyjęcie unijnego rozporządzenia AFIR dotyczącego infrastruktury paliw alternatywnych sprawi, że publiczne stacje szybkiego ładowania samochodów osobowych i dostawczych będą instalowane co 60 kilometrów wzdłuż głównych korytarzy transportowych UE, czyli tzw. sieci TEN-T. W przypadku pojazdów eHDV pełne pokrycie siecią spodziewane jest do 2030 r. W miarę upowszechniania się aut elektrycznych, konieczny będzie ciągły i proporcjonalny wzrost liczby miejsc, gdzie można je ładować. W trafnym rozmieszczeniu nowych punktów pomogą sami użytkownicy elektryków - poinformowano w raporcie.

- Dane generowane przez każde auto elektryczne pozwalają na efektywną wymianę informacji między różnymi systemami i platformami, co jest kluczowe dla zapewnienia wydajności, bezpieczeństwa i wygody użytkowania tych pojazdów. Dzięki nim mamy m.in. wgląd w to, gdzie potrzebne są nowe stacje ładowania, bazując na wzorcach użytkowania elektryków oraz informacjach o przepustowości sieci. Z pomocą takich danych planowanie nowych inwestycji w obszarze elektromobilności staje się szybsze i łatwiejsze – ocenił Michał Lesiuk z EY.

Nowe technologie i koszty

Dane generowane przez samochody elektryczne stanowią podstawę spersonalizowanych rekomendacji i ukierunkowanych usług. Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii wynika, że nowe usługi pozwolą zaoszczędzić globalnej branży pojazdów elektrycznych ponad 4 mld dol. do 2030 r. dzięki obniżeniu kosztów i większej wydajności.

Wdrażanie szybkich i ultraszybkich ładowarek prądu stałego (DC) nabrało tempa, zwiększając się o 77 proc. do ponad 100 tys. przy wzroście liczby ładowarek prądu przemiennego (AC) o 36 proc. Postęp technologiczny sprawia, że szybkie ładowarki mają teraz moc znamionową 10 razy wyższą niż pięć lat temu, co oznacza, że czas ładowania jest znacznie krótszy.

Raport "How do we solve the challenge of data interoperability in e-mobility?" powstał na podstawie analizy przeprowadzonej przez EY i Eurelectric, opartej na rozmowach z wiodącymi przedstawicielami branży samochodowej, energetycznej, ropy naftowej i gazu ziemnego, producentami akumulatorów, firm zarządzających flotą samochodową, firm leasingowych i przedstawicieli stacji ładowania. Pokazuje trendy i opinie dotyczące rynku elektromobilności w Europie i na świecie.

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

W czwartek w Lotto padła główna wygrana. Jeden z graczy rozbił kumulację wynoszącą ponad dziewięć milionów złotych. Szóstka padła także w grze Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Rada Nadzorcza Polregio, największego przewoźnika kolejowego w Polsce, powołała na prezesa spółki Krzysztofa Pietrzykowskiego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Powołano nowego prezesa Polregio

Powołano nowego prezesa Polregio

Źródło:
PAP

Ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak przypomina, wakacje to czas wzmożonych podróży, co powoduje wzrost popytu na paliwa. W poprzednich latach w Polsce ceny paliw w wakacje były wyższe o 5 procent.

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

Źródło:
PAP

"Podczas nawałnicy zabezpiecz mienie. Jeśli musisz je szybko naprawić - zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Jeśli to możliwe, fotografuj zniszczenia" - radzi Polska Izba Ubezpieczeń. W 2022 roku średnio połowa budynków w Polsce była ubezpieczona przed powodzią lub silnym wiatrem.

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Źródło:
PAP

Kuwejt zapowiedział wprowadzenie planowych przerw w dostawach prądu. Wobec coraz większych upałów elektrownie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Temperatura osiągnęła 50 stopni Celsjusza i zdaniem meteorologów będzie rosnąć - podał w czwartek portal Gulf News.

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Źródło:
PAP

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl

Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 roku wyniosło 7.999,69 złotych, co oznacza wzrost o 11,4 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rocznie spadło o 0,5 procent.

Tyle zarabiają Polacy

Tyle zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,5 procent do 1,25 procent - przekazał bank w komunikacie. Po decyzji frank szwajcarski osłabił się o 0,5 procent w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu

Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W polskiej policji do obsadzenia czeka ponad 15 tysięcy wakatów. Największe braki kadrowe dotyczą dużych miast, szczególnie stolicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W tym roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Źródło:
PAP

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP