Likwidacja stanowiska pracy – kiedy jest możliwa i jakie prawa przysługują pracownikowi

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Bezrobocie w czasie kryzysu
Bezrobocie w czasie kryzysuTVN24
wideo 2/6
TVN24Bezrobocie w czasie kryzysu

Likwidacja stanowiska pracy uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę i wiąże się z koniecznością wypłaty odprawy, jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z winy pracodawcy. Likwidując stanowisko pracy, pracodawca nie może przekazać obowiązków osoby, która je do tej pory pełniła, innemu pracownikowi. Gdyby tak się stało, byłaby to pozorna likwidacja stanowiska pracy i zwalniany pracownik mógłby dochodzić swoich praw w sądzie.

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Odprawa przy wypowiedzeniu umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy uzależniona jest m.in. od stażu pracy u danego pracodawcy.O likwidacji stanowiska pracy mówimy, kiedy na to miejsce nie jest tworzone inne o takim samym lub podobnym zakresie obowiązków, nawet jeśli ma inną nazwę. Pracodawca nie może również przekazać obowiązków zwalnianego pracownika innym osobom. Pozorna likwidacja stanowiska pracy pociąga za sobą konsekwencje prawne dla pracodawcy. 

Likwidacja stanowiska pracy

O likwidacji stanowiska pracy można mówić, kiedy zmiany organizacyjne w firmie pociągają za sobą konieczność zmniejszenia liczby zatrudnienia i skasowania określonych stanowisk. Ważne przy tym jest to, żeby zmiany te były jawne i łatwe do zweryfikowania. Muszą też mieć miejsce w czasie, który uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska. Nie można jako przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę podać likwidacji stanowiska pracy, jeśli zmiany restrukturyzacyjne w firmie są odległe w czasie.

Likwidacja stanowiska pracy a okres wypowiedzenia

Likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna wypowiedzenia umowy daje pracownikowi prawo do zachowania okresu wypowiedzenia. W tym czasie może on zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, wykorzystać urlop wypoczynkowy lub otrzymać ekwiwalent za urlop. Ma również prawo do wzięcia wolnego na poszukiwanie nowej pracy.

Likwidacja stanowiska pracy – odprawa

Jeśli pracownik, którego stanowisko pracy zostało zlikwidowane, otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy zatrudniającego więcej niż 20 pracowników, ma prawo do otrzymania odprawy pieniężnej, jeśli w ciągu ostatnich 30 dni wypowiedzenie dostało: 

mniej niż 10 pracowników – przy ogólnym zatrudnieniu mniejszym niż 100 osób, – mniej niż 10 proc. wszystkich zatrudnionych, jeśli w firmie pracuje od 100 do 300 osób, – mniej niż 30 pracowników, gdy firma zatrudnia 300 lub więcej osób. 

Likwidacja stanowiska pracy: wysokość odprawy

Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy i nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracownik może otrzymać odprawę w wysokości:

– jednomiesięcznej pensji przy stażu pracy krótszym niż dwa lata, – dwumiesięcznego wynagrodzenia — jeśli pracował krócej niż osiem lat – trzymiesięcznej pensji przy stażu pracy ponad osiem lat.

Ważne: W czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego z powodu COVID-19, jeśli pracodawca odnotował spadki obrotów, może skorzystać z przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z art. 15gd wysokość odprawy nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pozorna likwidacja stanowiska pracy

Jeśli na miejsce zlikwidowanego stanowiska pracy, pracodawca tworzy nowe, które w zakresie obowiązków jest zbieżne lub podobne do zlikwidowanego, mamy do czynienia z pozorną likwidacją stanowiska pracy. Dotyczy to również sytuacji, w której obowiązki zwolnionej osoby przekazuje się innym osobom zatrudnionym w firmie. Zwolniony pracownik może wtedy wystąpić do sądu, by udowodnić, że został zwolniony bezzasadnie.

Odszkodowanie za pozorną likwidację stanowiska pracy

Otrzymując wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy, która nosi znamiona pozornej likwidacji stanowiska, pracownik zatrudniony na czas nieokreślony może wystąpić do sądu, pozywając pracodawcę za bezprawne wypowiedzenie umowy. Jeśli sąd przychyli się do opinii pracownika, może zadecydować, że należy go przywrócić do pracy, wypłacić mu odszkodowanie lub uznać, że wypowiedzenie jest bezskuteczne. 

Jeśli pozywający pracownik, który otrzymał wypowiedzenie z powodu likwidacji jego stanowiska pracy, był zatrudniony na czas określony, w takiej sytuacji przysługuje mu wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie za zwolnienie z powodu likwidacji stanowiska pracy najczęściej wynosi równowartość wynagrodzenia za czas wypowiedzenia, określonego w umowie o pracę.

Wypowiedzenie umowy o pracę – likwidacja stanowiska (wzór)

Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony z powodu likwidacji stanowiska powinno zawierać uzasadnienie wypowiedzenia umowy (czyli w tym przypadku: likwidacja stanowiska pracy) oraz informację o przysługującym pracownikowi prawie do odwołania się do sądu pracy. 

Poza tymi informacjami w wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska powinny znaleźć się standardowe elementy wypowiedzenia wg wzoru: 

– miejscowość i data, – dane pracodawcy, – dane pracownika, – informacja o wypowiedzeniu umowy o pracę z datą, kiedy została zawarta – informacja o zachowaniu okresu wypowiedzenia i terminie, kiedy upływa, – (opcjonalnie) oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Akty prawne: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP