Cesja to rodzaj umowy cywilnoprawnej, mocą której wierzyciel przenosi na osobę trzecią wierzytelność. Co istotne, do cesji nie jest potrzebna zgoda dłużnika. Przedmiotem cesji może być każda wierzytelność, chyba że przepis szczególny lub strony postanowiły inaczej. Jednym z rodzajów cesji często spotykanych w praktyce jest cesja leasingu.
● Cesja to przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią. ● Do dokonania cesji nie jest wymagana zgoda dłużnika. ● Stronami umowy cesji są cedent i cesjonariusz. ● Przedmiotem cesji może być każda wierzytelność, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej lub postanowią tak strony. ● Cesja leasingu to przeniesienie przez leasingobiorcę praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu.
Co to jest cesja?
Zgodnie z art. 509 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Jest to tzw. cesja, której stronami są cedent, czyli dotychczasowy wierzyciel, oraz cesjonariusz, czyli osoba trzecia, na którą przenoszona jest wierzytelność.
Razem z wierzytelnością na cesjonariusza przechodzą także wszystkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.
Należy podkreślić, że wprawdzie do przeniesienia wierzytelności nie jest wymagana zgoda dłużnika, jednak zawiadomienie go o cesji ma istotne znaczenie z punktu widzenia możliwości spełnienia świadczenia. Jeżeli zbywca wierzytelności nie poinformował o tym fakcie dłużnika, osoba nabywająca wierzytelności musi wykazać, że dłużnik w momencie spełnienia świadczenia był świadomy dokonania cesji wierzytelności, choć nie został o tym bezpośrednio poinformowany przez zbywcę wierzytelności. W tym przypadku cesjonariusz musi wykazać, iż dłużnik faktycznie wie o przelewie wierzytelności.
Przedmiot i forma cesji
Przedmiotem cesji mogą być co do zasady wszystkie wierzytelności. Jeżeli jednak strony lub przepisy ustawy sprzeciwiają się temu, wierzytelność nie może zostać przelana na osobę trzecią. Warto także podkreślić, że cesja może dotyczyć całości lub części wierzytelności.
Umowa cesji może zostać zawarta w dowolnej formie. Jeżeli jednak wierzytelność została stwierdzona pismem, cesja powinna także zostać stwierdzona pisemnie.
Cesja leasingu
Cesja leasingu to przeniesienie przez leasingobiorcę, który staje jednocześnie cedentem, praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu na inny podmiot, czyli cesjonariusza. Co istotne, cesja leasingu nie ma wpływu na długość leasingu, czy wysokość rat, cesjonariusz rozlicza się zatem z leasingodawcą na dotychczasowych zasadach.
W jakich sytuacjach mamy do czynienia z cesją leasingu? Na ogół związana jest ona z pogorszeniem sytuacji finansowej leasingobiorcy, chęcią zmiany leasingowanej rzeczy na inną, czy chęcią zawarcia nowej umowy leasingowej na innych warunkach. Ponieważ wypowiedzenie umowy leasingu przed upływem jej terminu wiąże się na ogół z negatywnymi konsekwencjami względem leasingobiorcy, aby ich uniknąć może on dokonać cesji leasingu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock