Inflacja w 2022 roku wyniosła 14,4 procent w stosunku do 2021 roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Z kolei średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 r. wyniósł 14,8 proc. Oznacza to, że wskaźnik waloryzacji może być wyższy niż prognozował rząd. Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego wskazał, że waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku wyniesie "nie mniej niż 14,8 procent".
Dane opublikowane w piątek przez GUS są kluczowe dla emerytów i rencistów. Służą bowiem do wyliczenia wskaźnika waloryzacji. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.
Waloryzacja emerytur i rent 2023
Rząd w październiku w uzasadnieniu dołączonym do nowelizacji o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw prognozował, że w 2023 roku emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji 113,8 proc. "Zgodnie z projektowaną regulacją wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji, z gwarantowaną kwotą podwyżki 250 zł" - mogliśmy przeczytać w uzasadnieniu.
Prognozowany koszt waloryzacji przy wskaźniku 113,8 proc. był szacowany na 39,5 mld zł.
Było jednak jasnym, że wysokość podwyżek może się zmienić. W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 roku wyniósł 14,4 proc., czyli więcej niż szacował rząd. Z kolei średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 roku wyniósł 14,8 proc. W 2021 roku wskaźnik ten wyniósł 4,9 proc.
"Waloryzacja emerytur w marcu 2023 będzie wyższa niż zaplanował rząd (13,8 proc.). Nie mniej niż 14,8 proc." - napisał na Twitterze Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego.
Finalny wskaźnik waloryzacji poznamy 9 lutego. To wtedy GUS udostępni dane dotyczące realnego wzrostu płac, od których zależy ostateczny wskaźnik waloryzacji.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock