Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.
Z badania wynika, że czterech na dziesięciu (43,9 proc.) uczniów po ukończeniu szkoły średniej zamierza jednocześnie kontynuować naukę i pracować. Na wybór jednej z tych ścieżek decyduje się co piąty respondent – kontynuacja nauki (19,8 proc.), podjęcie pracy (20 proc.).
Prawie 80 proc. uczniów ostatnich klas szkoły średniej uzależnia swoje szczęście od osiągnięcia celów zawodowych.
Przeważająca większość uczniów chce ze swojego przyszłego zawodu czerpać satysfakcję (76,5 proc.) oraz otrzymywać wysokie wynagrodzenie za wykonywaną pracę (71,3 proc). Najrzadziej respondentom zależy na tym, by zawód dawał im możliwość wpływu na otoczenie i budował ich szacunek w społeczeństwie.
Kierunki studiów
Top 5 kierunków na których polska młodzież chciałaby studiować, to psychologia (15,9 proc.), informatyka (11,4 proc.), zarządzanie (8,7 proc.), medycyna (8,6 proc) oraz marketing (8 proc).
Przy czym dziewczęta częściej niż chłopcy zamierzają kontynuować naukę na takich kierunkach, jak: psychologia, medycyna czy filologia. Natomiast chłopcy przeważnie planują studiować: informatykę, mechanikę, budowę maszyn oraz Game Development (tworzenie gier komputerowych).
Ponadto ponad 40 proc. uczniów po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej chciałoby kontynuować naukę we własnym mieście bądź województwie. Natomiast co czwarty (23,3 proc.) wybrałby migrację do innego województwa, a prawie co dwudziesty (4,5 proc.) wyjechałby za granicę.
Zawody dla młodych Polaków
Przyszli absolwenci szkół ponadpodstawowych najczęściej chcieliby zająć się pracą w zawodach takich jak: psycholog/terapeuta (10,5 proc.), programista (9,3 proc.) oraz w specjalizacjach związanych z medycyną – lekarz/stomatolog/pracownik usług medycznych (9,1 proc).
Przy czym wybór drogi zawodowej różni się ze względu na płeć. Chłopcy chętniej podjęliby pracę w zawodach, takich jak: programista, inżynier, informatyk. Dziewczęta natomiast swoją przyszłość zawodową łączą bardziej z pracą na stanowiskach: psycholog/terapeuta, lekarz/stomatolog, artysta, a także księgowy czy architekt.
24,1 proc. osób zbliżających się do końca ponadpodstawowego etapu edukacji nie ma pewności co do wyboru swojego przyszłego zawodu.
Z kolei ponad połowa (54,7 proc.) badanych bierze pod uwagę prowadzenie w przyszłości własnej działalności gospodarczej.
O badaniu
Badanie "Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich" zostało zrealizowane przez zespół Thinkstat z Państwowego Instytutu Badawczego we wrześniu i październiku 2023 r. Wzięło w nim udział 16 890 osób w wieku 17-19 lat.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock