Zatrzymali kobietę z nagrania w kościele. Przyznała się do kradzieży. "Tłumaczyła, że była zdesperowana"

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Suwałki. Wierna podczas mszy zostawiła na ławce torebkę. Wykorzystała to złodziejka (materiał z 23.01.2023)
Suwałki. Wierna podczas mszy zostawiła na ławce torebkę. Wykorzystała to złodziejka (materiał z 23.01.2023)Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach
wideo 2/7
suwalki

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach (woj. podlaskie) doszło podczas mszy do kradzieży. Na nagraniu z monitoringu opublikowanym przez parafię widać młodą kobietę zabierającą torebkę zostawioną przez wierną, która poszła do komunii. Kobieta z nagrania została już zatrzymana przez policję. Okazało się, że w podobny sposób ukradła torebkę również w innym kościele. 24-latka przyznała się do winy. Tłumaczyła, że była zdesperowana, bo nie miała pieniędzy na podstawowe potrzeby.

W niedzielę (22 stycznia) parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach opublikowała nagranie z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach, gdzie trzy dni wcześniej doszło podczas mszy do kradzieży.

Na filmie widzimy jak zebrani wstają, udając się w kierunku ołtarza, żeby przyjąć komunię. Robi to również wierna siedząca w trzecim rzędzie od tyłu. Wstając, zostawia na ławce torebkę, co zauważa kobieta przechadzająca się za plecami wiernych. Podchodzi do ławki, rozgląda się, a później zabiera torebkę i z nią wychodzi.

Ksiądz prosił o ustalenie personaliów kobiety uwiecznionej na nagraniu

Zabrała, zostawioną na ławce, torebkęSanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach

Jak informował proboszcz parafii ks. Jarema Sykulski, kobieta zostawiła torebkę na stoliku w przedsionku świątyni, wcześniej zabierając z niej portfel z pieniędzmi i dokumentami.

Komisarz Eliza Sawko: łupem padło kilkaset złotych (materiał z 23.01.2023)
Komisarz Eliza Sawko: łupem padło kilkaset złotych (materiał z 23.01.2023)TVN24

Ksiądz prosił wszystkich, którzy rozpoznali kobietę z nagrania o pomoc w ustaleniu jej personaliów. Zawiadomił też policję.

Zatrzymali ją na ulicy w Suwałkach. Nie była zaskoczona

Komisarz Eliza Sawko z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach mówiła w poniedziałek (23 stycznia) przed kamerą TVN24, że okradziona została 75-letnia mieszkanka powiatu suwalskiego, a łupem kobiety z nagrania padło kilkaset złotych oraz dokumenty.

Podeszła do ławki, gdy właścicielka torebki poszła do komuniiSanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach

Po kilku dniach od zgłoszenia, policja zatrzymała na ulicy 24-letnią suwalczankę. Jak informuje teraz kom. Sawko, kobieta zdawała sobie sprawę, że jest poszukiwana. Nie była więc zaskoczona.

Wyszło na jaw, że ma na koncie jeszcze jedną kradzież

- Przyznała się do winy. Tłumaczyła mundurowym, że była zdesperowana, bo nie miała pieniędzy na podstawowe potrzeby – mówi policjantka w rozmowie z tvn24.pl.

Mundurowi ustalili, że nie była to jedyna kradzież na koncie suwalczanki. Wyszło na jaw, że w podobny sposób ukradła damską torebkę kilka dni wcześniej w innym kościele.

Wyszła z torebkąSanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach

Łącznie zabrała ponad tysiąc złotych

Komisarz Sawko dodaje, że zatrzymana suwalczanka zabierała ze skradzionych torebek pieniądze, a całą resztę przedmiotów wyrzucała do przypadkowych śmietników.

Czytaj też: Włamał się do kościoła, zniszczył figurkę w szopce i zasnął w konfesjonale. Policja: twierdził, że wracał z imprezy

- Łączna wartość strat na szkodę pokrzywdzonych wyniosła ponad 1,2 tys. zł - zaznacza.

Policja: pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja

W piątek (27 stycznia) 24-latka usłyszała dwa zarzuty kradzieży. Za to przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

"Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów nawet na chwilę bez dozoru" - przestrzega policja w komunikacie.

Czytaj też: Skokowy wzrost kradzieży w sklepach. "Dokonują ich osoby, które wcześniej tego nie robiły"

W 2022 roku odnotowano 476 tysięcy przestępstw o charakterze kryminalnym - o 8 tysięcy więcej niż w 2021 roku. Plagą są kradzieże - ze sklepów znikają najczęściej alkohole i drogie kosmetyki, choć zdarzają się kradzieże tłumaczone biedą - informowała niedawno "Rzeczpospolita". W ubiegłym roku kradzieże sięgnęły poziomu 124 tys. – to o ponad 12 tys. więcej niż rok wcześniej (nie licząc wykroczeń).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach

Pozostałe wiadomości