Projekt zarządzania Puszczą Białowieską i zwiększenie możliwości prowadzenia wycinek

Źródło:
tvn24.pl
Puszcza Białowieska. Uschnięty las, który zaczyna się odradzać
Puszcza Białowieska. Uschnięty las, który zaczyna się odradzać Adam Bohdan
wideo 2/4
Puszcza Białowieska

W Puszczy Białowieskiej o ponad 30 kilometrów kwadratowych mają się zwiększyć tereny, na których można będzie prowadzić wycinki. Pod topór mogłyby pójść drzewostany ponadstuletnie. Tak wynika ze, zleconego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, projektu zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem UNESCO. Przeciwne takim rozwiązaniom są organizacje ekologiczne, które podkreślają, że to "kolejny konflikt o najcenniejszy przyrodniczo las nizinny Europy".

"Lasy Państwowe i resort środowiska, kierowany przez Edwarda Siarkę z Suwerennej Polski chcą wycinać drzewostany ponadstuletnie w Puszczy Białowieskiej. Przedstawiony projekt Zintegrowanego Planu Zarządzania obiektem UNESCO to dewastacja puszczy i kolejny konflikt o najcenniejszy przyrodniczo las nizinny Europy" – czytamy na stronie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Projekt dokumentu, o którym mowa był przygotowywany od 2022 roku przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na początku lipca, podczas spotkania podsumowującego prace, przedstawiony został gotowy projekt dokumentu, który teraz trafi do konsultacji społecznych, a następnie do akceptacji Komitetu UNESCO.

Część suchych drzew stoi, część już leży. Las zaczyna się odradzać Adam Bohdan

Dzika Polska: niezgodne z wytycznymi planu zadań ochronnych Natura 2000

Jak alarmuje na swoim profilu facebookowym Fundacja Dzika Polska "podczas spotkania przedstawiono propozycje zmniejszenie powierzchni III strefy ochronnej puszczy, która jest wyłączona z użytkowania (z powierzchni obejmującej obecnie 241,89 kilometrów kwadratowych do 208,5 km2) oraz zwiększenie powierzchni strefy IV, w której mogą być prowadzone wycinki. Z obecnej powierzchni 101,9 km2 do powierzchni 135,5 km2 (liczby te potwierdził nam też wspomniany Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy).

Adam Bohdan z Dzikiej Polski liczy, że Sekretariat UNESCO nie wyrazi zgody na zaproponowaną zmianę stref.

- Zgodnie z wytycznymi planu zadań ochronnych Natura 2000 ewentualna ingerencja w drzewostany Puszczy Białowieskiej może być uzasadniona jedynie zmniejszeniem udziału świerka lub sosny w żyznych siedliskach grądowych (czyli siedliska na których występuje las liściasty z przewagą grądów i dębów – przyp. red.). Tymczasem miejsca, w którym - w ramach rozszerzenia strefy IV - mogłyby być prowadzone wycinki wyznaczono na obszarach gdzie świerk został wyeliminowany w sposób naturalny - poprzez suszę i gradację kornika drukarza – zaznacza.

Lasy Państwowe: martwe drzewa trzeba usuwać

Jak jednak mówi nam Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, drzewa zniszczone przez suszę czy kornika są martwe i stoją w lesie.

Ekolodzy argumentują, że stojące suche drzewa są miejscem gniazdowania ptakówAdam Bohdan

- Stojące drzewa martwe są zaś niebezpieczne, bo mogą upaść na ziemię i kogoś zabić lub zranić, uszkodzić czyjeś mienie itd. A wiadomo że nie w całej puszczy są rezerwaty, po których nie można się poruszać. Takie drzewa należy usuwać również z uwagi na zagrożenie pożarowe. Straż pożarna zawsze podnosi kwestię, że w Puszczy Białowieskiej jest bardzo duże tzw. obciążenie ogniowe, czyli nagromadzenia suchego drewna na danej powierzchni – zaznacza.

Leżące martwe drzewa jako siedlisko tysięcy gatunków grzybów i owadów

Adam Bohdan odpiera ten argument zauważając, że obecnie w miejscach, o których mowa obserwowane jest naturalne odnowienie drzew, w tym pożądanego dębu.

- Kształtujący się, bardziej zróżnicowany drzewostan z mniejszym udziałem wrażliwego na susze świerka będzie lepiej przystosowany do nowych warunków klimatycznych. Będzie też mniej podatny na pożary – zaznacza.

ZOBACZ TEŻ: Na Polanie Białowieskiej może powstać farma fotowoltaiczna, decyzja wójta utrzymana. Ekolodzy idą do sądu

Dodaje też, obecność w lesie stojących martwych drzew i ich rozkład, to jeden z podstawowych procesów przyrodniczych, a zarazem jedna z podstawowych wartości, z uwagi na które puszcza chroniona jako obiekt UNESCO.

- Stojące martwe drzewo jest miejscem gniazdowania ptaków, zaś leżące - siedliskiem tysięcy gatunków grzybów i owadów, które wymarły poza Puszczą Białowieską. Poza tym leżące martwe drzewa stanowią też naturalną barierę przed zwierzętami, które dzięki temu nie zniszczą młodych drzew– podkreśla.

Sylwia Szczutkowska: las sam się odnawia, pojawiają się nowe drzewa

Natomiast wtórująca mu Sylwia Szczutkowska z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot zauważa, że choć faktycznie przy silnych wiatrach martwe stojące drzewo może się połamać, stąd też zasadą jest, że nie chodzi się po lesie w czasie wichur.

- Do lasu – tak jak do wody - wschodzi się na własne ryzyko. Nie słyszałam zresztą, aby ktoś z odwiedzających Puszczę Białowieską doznał jakichś obrażeń przez to, że spadła na niego złamana gałąź. Natomiast jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe, to leżące martwe drewno nie stanowi zagrożenia pożarowego – jest wilgotne, obrasta mchem itd. Las sam się też odnawia, pojawiają się nowe drzewa. Choć wiadomo, że jeśli mamy długi okresy suszy, a po lesie chodzi ktoś nieodpowiedzialny, to może dojść do pożaru. Na szczęście w Puszczy Białowieskiej takie przypadki są bardzo rzadkie – zaznacza.

Pod topór też drzewostany ponadstuletnie

Organizacje ekologiczne zwracają też uwagę, że zgodnie z przedstawionym projektem Zintegrowanego Planu Zarządzania obiektem UNESCO proponowane są wycinki również na obszarach tzw. drzewostanów ponadstuletnich (czyli takich, w których – zgodnie z planem zadań ochronnych Natura 2000 oraz zgodnie z definicją autorstwa śp. prof. Tomasza Wesołowskiego z Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego - wiek przynajmniej jednego gatunku wynosił co najmniej 100 lat i jednocześnie udział tego gatunku w drzewostanie wynosi co najmniej 10 proc. - przyp. red.), które przez całe dekady wyłączone były wyrębów.

Leżące martwe drzewa to natomiast siedliska tysięcy gatunków grzybów i owadów, które wymarły poza Puszczą BiałowieskąAdam Bohdan

"Stały się one hot spotami bioróżnorodności – miejscami nagromadzenia wrażliwych, chronionych gatunków, które ucierpią jeśli zostanie wznowiona gospodarka leśna. Dlatego zaproponowane zmiany z pewnością nie zyskają aprobaty Komisji Europejskiej" – czytamy na profilu facebookowym Dzikiej Polski.

Lasy Państwowe o osiąganiu przez drzewa tzw. wieku rębnego

Jarosław Krawczyk z Lasów Państwowych komentuje, że każdy gatunek drzewa ma swój określony tzw. wiek rębny, po osiągnięciu którego - mówiąc w uproszczeniu - dane drzewo należy wyciąć, bo jego wzrost jest znacząco spowolniony i jest ono mniej odporne m.in. na suszę.

- Zaczyna więc – gdy są ku temu warunki - powoli usychać. W miejsce pozyskanych drzew wprowadza się nowe pokolenie lasu. Inaczej za kilka, kilkanaście lat, las będzie zamarły, bo takie "leciwe" drzewa wcześniej czy później uschną, a nowych, młodych drzew w tym lesie nie będzie – zaznacza.

Ekolodzy: puszcza odnawia się w kierunku lasów liściastych

Sylwia Szczutkowska nie zgadza się z taką argumentacją.

- Las będzie się naturalnie odnawiał i to w kierunku, który jest dla puszczy lepszy. Kornik zaatakował przede wszystkim świerki, które zostały w puszczy sztucznie nasadzone w latach 50. ubiegłego wieku w siedliskach drzew liściastych. Obecnie miejsca te odnawiają się zgodnie ze swoim przeznaczeniem, czyli w kierunku lasów liściastych, które są odporniejsze na zmiany klimatyczne niż drzewa iglaste – mówi.

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej żubrów w Puszczy Białowieskiej. Doliczyli się aż 829 osobników

Zauważa też, że propozycje w projekcie Zintegrowanego Planu Zarządzania dla Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO pokrywają się z zapisami w projektach planów urządzenia lasu przygotowanych przez Nadleśnictwa Hajnówka, Browsk i Białowieża.

- Zintegrowany plan jest nadrzędny wobec planów urządzania lasu tworzonych przez poszczególne nadleśnictwa. To te drugie muszą dopasować się do tego pierwszego, a nie odwrotnie – komentuje Jarosław Krawczyk.

Leśnicy chcą też zmian granic, bo uważają, że obecne są mało czytelne w terenie

Gdy pytamy go, jaki jest powód zwiększenia powierzchni, na których mogłyby być prowadzone wycinki, mówi że powodów jest wiele.

– To między innymi gradacja owadów z grupy korników, susze czy też planowe pozyskanie drewna – oczywiście bez szkody dla substancji przyrodniczej – mówi.

Zdaniem ekologów puszcza będzie odnawiała się w kierunku lasów liściastych Adam Bohdan

Przyznaje, że jeszcze jednym z powodów jest chęć uporządkowania przez leśników przebiegu stref, bo obecny jest - ich zdaniem - mało czytelny w terenie. Jak pisaliśmy w październiku, Lasy Państwowe wysłały do Ministerstwa Klimatu i Środowiska propozycję zmian.

ZOBACZ TEŻ: Chcą przenieść leśniczówkę z serca Puszczy Białowieskiej. Tu mieszkała Simona Kossak

Jarosław Krawczyk wyjaśniał nam w październiku, że obecnie granice stref są w terenie mało czytelne, więc leśniczy - czy też każda inna osoba zainteresowana ochroną przyrody - może mieć problem z określeniem, czy dana część lasu należy do III, IV, czy może do innej sąsiadującej strefy.

- W ramach korekty tak zwanego strefowania chodziło przede wszystkim o to, żeby strefy miały bardziej widoczny przebieg – podkreślał.

Sylwia Szczutkowska: to moim zdaniem kompromitacja Lasów Państwowych

Profesor Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży mówił w październiku przed kamerą TVN24, że choć granice stref faktycznie przypominają dziś szachownicę - co można byłoby uprościć - to nie należy tego robić kosztem pomniejszenia strefy III.

- My, jako środowisko naukowe, które jest za ochroną Puszczy Białowieskiej, na pewno będziemy się temu sprzeciwiać – zaznaczał prof. Kowalczyk.

Ekolodzy podkreślają, że martwe drzewa nie stanowią zagrożenia pożarowego, bo są wilgotne, obrastają mchem itd. Adam Bohdan

Sprzeciw wobec zmian granic stref wyraziło w październiku 30 organizacji pozarządowych, które również wysłały w tej sprawie pismo do ministerstwa.

- Jak widać nasze pismo zostało zlekceważone, zaś prośba leśników została uwzględniona w projekcie Zintegrowanego Planu Zarządzania Obiektem UNESCO. A taka prośba jest moim zdaniem kompromitacją Lasów Państwowych. W dzisiejszych czasach, gdy działają systemy gps, naprawdę nie jest trudno określić który drzewostan znajduje się w której strefie – komentuje Sylwia Szczutkowska.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adam Bohdan

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl