Moda na małpy. Kupują je, bo to "słodkie zwierzątka", a gdy pojawią się problemy, oddają lub podrzucają

Źródło:
tvn24.pl
Marmozety białouche bardzo wymagające w utrzymaniu
Marmozety białouche bardzo wymagające w utrzymaniuNadia Chlebicka
wideo 2/4
Marmozety białouche bardzo wymagające w utrzymaniuNadia Chlebicka

Do lubelskiej fundacji zajmującej się opieką nad egzotycznymi zwierzętami coraz częściej trafiają marmozety białouche. Małpy z tego gatunku są bardzo wymagające w utrzymaniu. Potrzebują dużo wolnej przestrzeni, zróżnicowanej diety i towarzystwa innych członków stada. Człowiek najczęściej nie jest im w stanie tego zapewnić.  

"Co roku do naszej fundacji trafia co najmniej kilkanaście próśb o pomoc w znalezieniu nowego domu dla małpy. Niektóre, jak ta marmozeta białoucha, przechodzą pod naszą opiekę. Moda na trzymanie małp w mieszkaniach niestety nie maleje, natomiast wiedza i świadomość potrzeb tych zwierząt jest u wielu opiekunów zerowa" – czytamy na profilu facebookowym lubelskiej Fundacji Epicrates.

Marmozeta białoucha (inna nazwa to uistiti białoucha) występuje powszechnie w lasach deszczowych Ameryki Południowej.

"Żyją w naturze w stadach zamieszkujących tereny do 40 hektarów"

Marmozeta białoucha występuje powszechnie w lasach deszczowych Ameryki PołudniowejNadia Chlebicka 

- Niestety, z roku na rok spadają ceny tych zwierząt. Można je kupić już za około pięć tysięcy złotych. Rośnie też na nie moda. Reklamowane są jako słodkie zwierzątka, którymi się wszyscy zachwycają, nakładając na nie jakieś kolorowe ubranka, kokardki – mówi prezes fundacji Bartłomiej Gorzkowski.

Dodaje, że marmozety żyją w naturze w stadach rodzinnych zamieszkujących tereny o powierzchni nawet do 40 hektarów.

"Reaguje agresją, gdy w mieszkaniu pojawi się nowy domownik"

 - Człowiek w żaden sposób nie jest w stanie zapewnić takich warunków. Szczególnie gdy kupuje pojedyncze zwierzę i trzyma je w mieszkaniu. Nietrudno wyobrazić sobie, jaki to ma wpływa na psychikę małpy. Moim zdaniem, takie działanie jest formą znęcania się nad zwierzętami i powinno być karane – podkreśla nasz rozmówca.

Marmozety żyją w naturze w kilku lub kilkunastoosobowych stadachNadia Chlebicka 

W naturalnych warunkach małpa uczy się swojej roli w stadzie, walczy o pozycję. - Trzymana w domu z czasem zaczyna traktować opiekującego się nią człowieka jako partnera. Przede wszystkim, gdy zaczyna dojrzewać i buzują w niej hormony. Stąd też reaguje silną agresją, gdy w mieszkaniu pojawi się nowy domownik, na przykład dziecko - zaznacza Bartłomiej Gorzkowski.

"Ludzie podrzucają nam małpy przed lecznicę"

W ostatnich latach przez, prowadzony przez fundację, ośrodek przewinęło się kilkanaście marmozet. - Obecnie mamy dwa osobniki. Właścicielka jednego z nich zadzwoniła do nas i poprosiła o pomoc. Były świadoma, że sobie nie poradzi. Zdarzają się jednak przypadki, że ludzie podrzucają nam zwierzęta przed lecznicę czy siedzibę fundacji. Pewnego dnia do kliniki przyszedł pan z dwiema małpami, które były chore na skutek złej diety. Gdy dowiedział się, ile będzie kosztowało leczenie, odwrócił się na pięcie i wyszedł – opowiada prezes.

Problemy wywołane złą dietą są zresztą nagminne. – Marmozety żywią się w naturze przede wszystkim żywicą i sokami spijanymi z nacięć na drzewach, które same robią zębami. Jedzą też owoce, bezkręgowce czy też ptasie jaja. Na pewno zbilansowanej diety nie zapewnia karmienie ich wyłącznie bananami i mieszanką dla ptaków, tak jak było to praktykowane w przypadku jednej z małp, która u nas obecnie przebywa. Zwierzę ma przez to bardzo poważne wady rozwojowe. Na rynku dostępne są co prawda zbilansowane karmy, ale są one dość drogie, więc często kończy się właśnie na przysłowiowym bananie – zaznacza nasz rozmówca.

Małpy nie da się nauczyć wypróżniania do kuwety

Kolejnym problemem, z jakimi muszą borykać się małpy trzymane w domach są odparzenia. Jako, że nie da się nauczyć ich wypróżniania do kuwety, ludzie zakładają im pieluszki.

Małpy tego gatunku żywią się w naturze przede wszystkim żywicą i sokami spijanymi z nacięć na drzewachNadia Chlebicka 

- Spotkać właściciela, który jest świadom potrzeb, jakie mają te zwierzęta to jak wygrana w totka. Taki ktoś musiałby przede wszystkim zbudować bardzo dużą wolierę, w której panowałyby takie warunki jak w ogrodach zoologicznych. Oczywiście z zastrzeżeniem, że byłaby tam trzymana więcej niż jedna małpa. Do tego odpowiednio karmiona – opowiada pan Bartłomiej.

"Ludzie naprawdę potrafią robić zwierzętom straszne rzeczy"

Fundacja szuka właśnie takich osób, chcąc stworzyć listę potencjalnych dobrych i sprawdzonych domów w całej Polsce, do których będzie można takie zwierzę przekierować.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

– Miejmy nadzieję, że uda się stworzyć listę. Oczywiście adoptujący będzie musiał spełnić szereg warunków. Musimy mieć pewność, że oddajemy przedstawicieli tego niezwykle wymagającego gatunku w dobre ręce. Ludzie naprawdę potrafią robić zwierzętom straszne rzeczy. Znam relację pani lekarz weterynarii, do której przyszła właścicielka małpy z żądaniem usunięcia jej zębów, bo gryzie. Nie wiem nawet jak to skomentować – mówi Bartłomiej Gorzkowski.

Siedziba Fundacji Epicrates mieści się w Lublinie przy ulicy Orlika-Rückemana 12

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nadia Chlebicka

Pozostałe wiadomości

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP