O poranku poszła do lasu i zobaczyła drzewo z lodowymi włosami

TVN24 | Białystok

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24, TVN Meteo
Lodowe włosy w Leśnictwie KrynoczkaLasy Państwowe// Agnieszka Laskowska-Ginszt
wideo 2/3
Lasy Państwowe// Agnieszka Laskowska-GinsztLodowe włosy w Leśnictwie Krynoczka

Rzadko można je zobaczyć, więc tym większe robią wrażenie, gdy już się je wypatrzy. W lesie na Podlasiu pojawiły się lodowe włosy. Skąd się tam wzięły?

Żeby wypatrzeć lodowe włosy, musi być duża wilgotność powietrza i temperatura poniżej zera. Trzeba też mieć trochę szczęścia, a tego nie brakowało Agnieszce Laskowskiej-Ginszt z Nadleśnictwa Hajnówka (woj. podlaskie). Tajemniczy lodowy twór wypatrzyła na dwóch martwych gałęziach olszowych na terenie Leśnictwa Krynoczka.

– Takie warunki atmosferyczne były właśnie 26 listopada, gdy o poranku pojawiłam się w lesie. Jestem jednym z administratorów strony internetowej i mediów społecznościowych w Nadleśnictwie Hajnówka. Każde wyjście w teren jest inspiracją do podzielenia się obrazami z lasu z naszymi czytelnikami. Tak było i tym razem - opowiada pani Agnieszka.

- Leśnicy obserwują przyrodę codziennie. Niektórzy przejdą obok takich drobnostek obojętnie, bo wolą obserwować ptaki czy zwierzęta. A są tacy, którzy chętniej przyglądają się roślinom i grzybom. Należę do tej drugiej grupy. Dotychczas widziałam lodowe włosy dwa razy i to skłoniło mnie do poszukania dalszych informacji na ten temat. Okazuje się, że u wielu osób wzbudzało to ciekawość - dodaje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Skąd te włosy?

Ta formacja lodowa, wyglądającą jak wata cukrowa, jest bardzo nietypowa. Skąd się biorą tajemnicze lodowe włosy? Jak ustalił portal TVN Meteo, lód wyglądający jak włosy powstaje z grzybów znajdujących się w korzeniach gnijącego drewna, w momencie gdy wilgotność powietrza jest bardzo wysoka i gdy temperatura jest ujemna. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc piękne, podłużne kryształki lodu. Lód ten, po dotknięciu, bardzo szybko się roztapia.

Lodową "fryzurę" można wypatrzeć jedynie lokalnie na półkuli północnej.

Chociaż pierwszy raz lód ten zaobserwowano w 1918 roku, to jego obecność spędzała sen z powiek naukowców przez wiele lat. Dopiero w lipcu 2015 roku naukowcy z Niemiec i Szwajcarii odkryli, że za lód odpowiedzialne są grzyby. Lód ten powstał w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji.

Lodowe włosy wypatrzono m.in. w Parku Narodowym Loch Lomond w Szkocji.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Hajnówka/Agnieszka Laskowska-Ginszt