Do parku wróciła pisankowa alejka. "Liczymy, że stanie się to naszą tradycją" 

W tym roku, aleja składa się z 65 pisanek
Lipsk. W parku w centrum miasta już po raz drugi z rzędu można oglądać pisankową aleję
Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Lipska

W parku w centrum Lipska (Podlaskie) po raz drugi z rządu możemy podziwiać kolorowe jajka, które zawisły w koronach drzew. Wszystko w ramach wspólnych działań mieszkańców, które mają na celu przypomnienie ponad dwustuletnich pisankarskich tradycji tych okolic.  

- W zeszłym roku jajka były ozdabiane wedle uznania każdego z autorów. Tym razem zdecydowaliśmy, że należy zaprezentować tradycyjne wzory. Mamy więc na pisankach słoneczka czy też dzieraszki (gałązki palmowe – przyp. red.) – mówi Monika Kobeldzis, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lipska.

W parku w centrum miasta już po raz drugi z rzędu pojawiła się pisankowa aleja. Podobnie jak w zeszłym roku, wśród konarów drzew rozwieszone zostały kolorowe jajka. Jest ich 65. Czyli o pięć więcej niż w zeszłym roku.

W tym roku, aleja składa się z 65 pisanek
W tym roku, aleja składa się z 65 pisanek
Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Lipska

Tegoroczna nowość - podświetlenie

- Ich ozdabianiem zajęły się między innymi panie z klubu seniora oraz dzieci członków naszego towarzystwa. Liczymy, że tworzenie pisankowej alei stanie się już naszą tradycją – zaznacza nasza rozmówczyni.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jajka są styropianowe. Po tym jak zostały pomalowane, umieszczono na nich naklejki wycięte w tradycyjne wzory. Jako, że zawisły na linkach z lampkami, dodatkową atrakcją jest to, że są wieczorem podświetlane.

W mieście działa też Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji

- Dziękujemy naszym strażakom z OSP w Lipsku za ich zawieszenie – mówi Monika Kobeldzis.

W ozdabianiu jajek brali udział mieszkańcy w różnym wieku
W ozdabianiu jajek brali udział mieszkańcy w różnym wieku
Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Lipska

Tutejsza pisankarska tradycja ma ponad 200 lat i przekazywana jest z pokolenia na pokolenia. Od 2007 roku w mieście działa Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji. Natomiast w 2020 roku, w różnych punktach Lipska, ustawiono kolorowe jajka z laminatu, przy których zamieszczono - tworzące grę miejską – zagadki.

Czytaj też: Dar z USA dla muzeum w Suwałkach. "Zza oceanu wyruszą kolejne prace"

Czytaj także: