Bez oddziału dziecięcego w szpitalu w Łapach. Najbliższy jest oddalony o 30 kilometrów

Autor:
eŁKa//ec
Źródło:
TVN24
Pediatria w szpitalu w Łapach pozostanie zamknięta
Pediatria w szpitalu w Łapach pozostanie zamkniętatvn24
wideo 2/4
tvn24Szpital w Łapach pozostanie zamknięty

W szpitalu w Łapach (Podlasie) oddział dziecięcy, który miał zostać otwarty we wrześniu, pozostanie zamknięty. Problemem jest brak jednego lekarza. Dyrekcja już wystąpiła do wojewody o przedłużenie czasu na znalezienie pediatry do grudnia.

W szpitalu w Łapach od początku lipca jest zamknięty oddział dziecięcy. Powodem – jak w wielu placówkach w całym kraju – jest brak lekarzy. Obecnie zatrudniony jest tam jeden pediatra, a jak przekazuje nam Andrzej Płoński, zastępca dyrektora szpitala, do działania oddziału – zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Zdrowia – potrzeba dwóch specjalistów.

Początkowo dyrekcja miała nadzieję, że do września uda się znaleźć lekarza, ale już wiadomo, że to się nie uda. Władze placówki już wystąpiły z wnioskiem do wojewody o przedłużenie zamknięcia do grudnia.

Pediatria w szpitalu w Łapach pozostanie zamkniętaTVN24

Nagłe odejście

Na początku wakacji trzech specjalistów przeniosło się do szpitala w Łomży i wtedy pojawił się problem z obsadzeniem dyżurów. – Odeszli w nagły sposób – podkreśla Płoński.

Teraz w łapskim szpitalu pracuje tylko jeden pediatra, który przyjmuje dzieci w POZ. Oddział dziecięcy z jednym lekarzem nie może funkcjonować, musi być ich co najmniej dwóch. 

Dzieci w razie nagłych zdarzeń mogą zostać zbadane na SOR-ze w szpitalu w Łapach, ale następnie mogą zostać skierowane do najbliższych szpitali - w Wysokiem Mazowieckiem i Białegostoku, odległych o około 30 kilometrów. W sytuacjach zagrażających życiu może to okazać się za daleko. 

Na razie nie ma chętnych na obsadzenie wolnych etatów w łapskiej placówce. Jest szansa, że jeden lekarz pojawi się w pracy od grudnia i wtedy będzie można wznowić oddział. Jak mówi dyrekcja, gdyby w 2015 roku nie zlikwidowano oddziału położniczego, można by połączyć etaty lekarzy, co mogłoby pomóc utrzymać oddział dziecięcy. Jej zdaniem szpitalom, które mają taki oddział, łatwiej jest utrzymać również pediatrię.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa//ec

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości