"Rogata eskadra" dba o trawę w muzeum

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Kozy mają do dyspozycji cztery hektary terenów zielonych należących do dęblińskiego muzeum (materiał z 5.07.2021)
Kozy mają do dyspozycji cztery hektary terenów zielonych należących do dęblińskiego muzeum (materiał z 5.07.2021)Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
wideo 2/5
Muzeum Sił Powietrznych w DęblinieKozy mają do dyspozycji cztery hektary terenów zielonych należących do dęblińskiego muzeum

Na terenie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (woj. lubelskie) można zobaczyć niewielkie stado kóz alpejskich. Zwierzęta nie tylko doskonale radzą sobie z "koszeniem" trawy, ale też racicami napowietrzają glebę.

Stado liczy pięć osobników – kozę z dwiema młodymi kózkami oraz dwa koziołki z innego miotu.

- Te miłe i żarłoczne zwierzęta pełnią służbę na naszych terenach zielonych jako eko-kosiarki, zastępując maszyny i urządzenia koszące, tym samym oszczędzając czas pracy i koszty paliwa – mówi Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Spacerują na terenie ekspozycji stałej

Pracownicy nazywają kozy "rogatą eskadrą" Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Kozy mają do dyspozycji cztery hektary terenów zielonych. Spacerują między rozstawionymi tam eksponatami – m.in. samolotami i śmigłowcami.

- "Rogata eskadra" bez problemu radzi sobie z koszeniem trawy, przy okazji racicami napowietrza glebę, wbija w nią nasiona i nawozi. Trawa nie jest także zbyt nisko wykoszona, co zatrzymuje wodę w glebie i zapobiega niepotrzebnemu jej wysuszeniu – zaznacza dyrektor.

"Takie rozwiązania stosowane są w dużych miastach na całym świecie"

Stado na czas wypasu zostało muzeum użyczone przez Fundacja Habitat Organic.

Stado liczy pięcioro osobnikówMuzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

- Takie ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania już od kilku lat stosowane są w dużych miastach na całym świecie, a także w polskich muzeach – między innymi w Muzeum Obrony Wybrzeża - Fort Gerharda w Świnoujściu – podkreśla nasz rozmówca.

Muzeum przyjazne dla klimatu

Dyrektor muzeum podkreśla, że dzięki kozom trawa nie jest skoszona zbyt nisko, co zatrzymuje wodę w glebie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ekologiczne kosiarki to kolejny etap zwiększania gotowości dęblińskiego muzeum na zmiany klimatu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Kilka działań zostało już wdrożonych: jak pojemniki do segregowania odpadów, procedury i zalecenia dla pracowników racjonalizujące zużycie energii elektrycznej, wody i materiałów biurowych – wymienia Paweł Pawłowski.

Muzeum mieści się w Dęblinie przy ulicy Lotników Polskich 1

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pozostałe wiadomości