Kontrabanda warta ponad 6 mln zł. Zamiast płyt wiórowych w ciężarówce były papierosy

Autor:
tm/tok
Źródło:
PAP
Budzisko. W naczepie była kontrabanda warta ponad 6 mln zł. To największy w tym roku przemyt papierosów w województwie podlaskim
Budzisko. W naczepie była kontrabanda warta ponad 6 mln zł. To największy w tym roku przemyt papierosów w województwie podlaskimIzba Administracji Skarbowej w Białymstoku
wideo 2/5
Izba Administracji Skarbowej w BiałymstokuBudzisko. W naczepie była kontrabanda warta ponad 6 mln zł. To największy w tym roku przemyt papierosów w województwie podlaskim

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili niedaleko Budziska (woj. podlaskie) przemyt 420 tysięcy paczek papierosów. Kontrabanda o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 6 mln zł jechała w litewskiej ciężarówce zamiast deklarowanego ładunku płyt wiórowych. Kierowca trafił do aresztu.

To największy w tym roku przemyt papierosów udaremniony przez służbę celno-skarbową w województwie podlaskim.

Litewska ciężarówka została zatrzymana do kontroli przez funkcjonariuszy KAS z Budziska w pobliżu granicy z Litwą.

W naczepie były białoruskie papierosy Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Budżet państwa straciłby ponad 10 mln zł

- Zgodnie z dokumentami, w naczepie miał znajdować się ładunek płyt wiórowych. Samochód został prześwietlony skanerem rtg. Podczas sprawdzania naczepy okazało się, że zamiast deklarowanego towaru ukryto w niej 420 tys. paczek białoruskich papierosów - poinformował w piątek oficer prasowy podlaskiej KAS podkomisarz Maciej Czarnecki.

Gdyby nielegalny towar trafił do obrotu, budżet państwa straciłby ponad 10 mln zł (to wartość towaru wraz z należnościami podatkowymi).

Grozi mu do 10 lat więzienia

Śledztwo w sprawie przemytu nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach. Wobec litewskiego kierowcy sąd zastosował trzymiesięczny areszt. Za tak duży przemyt grozi mu do 10 lat więzienia.

Kontrabanda warta jest ponad 6 mln złIzba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Czytaj też: Motolotnia przeleciała nad granicą i w lesie "zgubiła" cenny ładunek

W województwie podlaskim jest zarówno wewnętrzna (z Litwą), jak i zewnętrzna (z Białorusią) granica UE. Na polsko-litewskiej nie ma kontroli paszportowo-celnych, a przemyt, głównie papierosów, zwalczają grupy mobilne KAS i Straży Granicznej wspierane też przez policję.

W połowie lutego rozbili grupę przestępczą

W połowie lutego pisaliśmy, że na granicy z Białorusią kontrole odbywają się na przejściach, a KAS korzysta m.in. z urządzeń do prześwietlania ładunków. Podlaska delegatura Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo dotyczące przemytu papierosów z Białorusi do Polski na ogromną skalę. Zarzuty usłyszało blisko dwadzieścia osób, w tym siedmiu funkcjonariuszy celno-skarbowych.

Przemyt został udaremniony w pobliżu granicy z LitwąIzba Administracji Skarbowej w Białymstoku

We wspólnych działaniach przeprowadzonych na początku lutego brali udział funkcjonariusze SG, KAS, CBŚP i Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Według ustaleń śledztwa, rozbita grupa przestępcza mogła w latach 2020-2021 przemycić do Polski ponad 18,8 mln paczek papierosów przez drogowe przejście w Bobrownikach oraz kolejowe w Terespolu; straty budżetu państwa sięgają 437 mln zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Pozostałe wiadomości