22-letni Jan Kulik był wcześniakiem. Było zagrożenie, że nigdy nie będzie ani widział ani słyszał. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposażyła w tamtym czasie szpital w Białymstoku w nowoczesny sprzęt. Dzięki temu chłopak miał zapewnioną najlepszą opiekę. W niedzielę, 26 stycznia, zagra – jako perkusista - na kolejnym już finale Orkiestry. Pierwszy raz wystąpił na koncercie zorganizowanym przez Jurka Owsiaka, gdy miał zaledwie siedem lat.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
Niewielkie, wygłuszone deskami pomieszczenie, w środku m.in. mikrofon, perkusja, gitara. To Oversleep Academy w sali prób – nowy zespół, w którym występuje 22-letni perkusista Jan Kulik.
Kiedy w 2003 roku przychodził na świat, był wcześniakiem. Urodził się z niedowagą, było zagrożenie, że nie będzie widział ani słyszał.
Sprzęt WOŚP bardzo mu wtedy pomógł
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposażyła w tamtym czasie białostostocki szpital w nowoczesny sprzęt. Dzięki temu chłopak miał zapewnioną najlepszą opiekę.
-Sprzęt WOŚP bardzo wtedy pomógł - przyznaje dziś Jan.
To już jego kolejny finał
Jego zespół można będzie zobaczyć w niedzielę (26 stycznia) na Rynku Kościuszki w Białymstoku w ramach 33. Finału WOŚP.
- Moich Finałów WOŚP, w których grałem, było może siedem, osiem. A na takich kiedy akurat nie grałem, to pomagałam – chodziłem z puszką – powiedział przed kamerą TVN24.
Pierwszy raz wystąpił na scenie, gdy miał zaledwie siedem lat
Pierwszy raz na scenie wystąpił w 2010 roku, gdy miał siedem lat. Był to koncert w Warszawie, zorganizowany przez Jurka Owsiaka dla powodzian.
- Miałem do zaprezentowania dwa utwory, to były covery. Pamiętam, jak się stresowałem. To był mój pierwszy publiczny występ w życiu – wspomina Jan Kulik.
Sprzęt WOŚP pomógł też klawiszowcowi
Wdzięczny Orkiestrze jest też klawiszowiec Piotr Klepacki, który gdy się urodził, miał - przeprowadzane sprzętem WOŚP - badanie słuchu.
- Myślę, że gdyby było coś ze mną nie tak i bym nie słyszał, to moja mama by się o tym dowiedziała i można byłoby mnie szybko leczyć – powiedział naszemu reporterowi.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
33. Finał WOŚP odbywa się w niedzielę, 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana została w sobotę, 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24