Podobizna Kazimierza Górskiego trafiła na mural zdobiący Szkołę Podstawową numer 37 w Białymstoku. Najbardziej zasłużony selekcjoner polskiej kadry jest patronem placówki. Data odsłonięcia muralu nie jest przypadkowa. 10 września 1972 roku "Orły Górskiego" zdobyły złoto letnich igrzysk olimpijskich, pokonując w finale reprezentację Węgier 2:1.
Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kazimierza Górskiego postanowiła w wyjątkowy sposób upamiętnić, przypadającą w tym roku, setną rocznicę urodzin swego patrona.
Z tej okazji białostocki artysta o pseudonimie M. Ceirowski namalował na ścianie placówki mural, który w piątek (10 września) został odsłonięty.
Rodzina i jeden z "Orłów Górskiego" na uroczystym odsłonięciu muralu
W uroczystościach wzięli udział między innymi przedstawiciele rodziny Kazimierza Górskiego. Przybył też jeden z jego "Orłów" - Jerzy Adam Kraska, który dokładnie 49 lat temu zagrał w finale letnich igrzysk olimpijskich w Monachium, gdzie Polacy wywalczyli złoto, pokonując 2:1 reprezentację Węgier.
- Trudno było nie przyjechać na taką uroczystość. My, byli zawodnicy, staramy się o to, żeby pamięć o trenerze żyła jak najdłużej. Wręcz wiecznie – mówił Jerzy Adam Kraska przed kamerą TVN24.
W uroczystości wziął też udział złoty medalista w rzucie młotem Wojciech Nowicki, który jest absolwentem szkoły. - Bardzo się cieszę, że mogłem odwiedzić swoje stare kąty - stwierdził.
Kazimierz Górski jest patronem białostockiej podstawówki od 2008 roku. Imię zostało jej nadane w ramach obchodów 25-lecia placówki.
Źródło: tvn24.pl, UM w Białymstoku
Źródło zdjęcia głównego: Adam Ludwiczak/ UM w Białymstoku