TVN24 | Białystok

Drzewa niszczy, ale może być nadzieją w walce z nowotworami. Naukowcy mają już patent

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl/ Politechnika Białostocka/ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Podlascy naukowcy starali się o patent od 2017 roku. Ekstrakt z korzeniowca sosnowego może pomóc w walce z nowotworami (materiał z 20.08.2021)
Podlascy naukowcy starali się o patent od 2017 roku. Ekstrakt z korzeniowca sosnowego może pomóc w walce z nowotworami (materiał z 20.08.2021)Michał Obrycki, Paweł Jankowski, Gabriela Kościuk/ Politechnika Białostocka
wideo 2/5
GRZYB

Korzeniowiec sosnowy to występujący w Puszczy Białowieskiej grzyb, który wywołuje chorobę drzew zwaną hubą korzeni. Kompozycja zawierająca ekstrakt z tego grzyba może jednak być w przyszłości stosowana w leczeniu nowotworów. Szczególnie jelita grubego. Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uzyskali właśnie patent RP na ten wynalazek.  

Puszcza Białowieska to ogromny poligon do prowadzenia badań o potencjale biologicznym. Rośnie tu prawie 1700 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, w tym 190 gatunków grzybów, które występują jedynie tutaj. Jak się okazuje jeden z nich może pomóc w terapii nowotworowej. Chodzi o korzeniowca sosnowego, który wywołuje chorobę drzew zwaną hubą korzeni.

Wynik badań przeprowadzonych przez naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wskazują, że grzyb ten ma olbrzymi potencjał zastosowania we wspomaganiu terapii przeciwnowotworowych oraz profilaktyce zachorowań na nowotwory, zwłaszcza jelita grubego. Naukowcy uzyskali właśnie patent RP. Zespół pracuje w składzie: prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki, mgr Marcin Stocki z Politechniki Białostockiej, Instytut Nauk Leśnych (Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku), prof. dr hab. Halina Car, dr Anna Sadowska, dr Mateusz Maciejczyk, dr hab. Arkadiusz Surażyński (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku).

Grzyb potrafi hamować wzrost komórek nowotworowych

Korzeniowiec sosnowy występuje w Puszczy Białowieskiej Marek Wołkowycki/ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

– Wiedzieliśmy, że heterobasidion annosum powoduje chorobę, która niszczy całe drzewostany. Teraz udowodniliśmy, że grzyb ten potrafi też hamować wzrost komórek nowotworowych, nie niszcząc przy tym zdrowych. Wstępnie przeanalizowaliśmy jego skład chemiczny, zbadaliśmy pod kątem genetycznym i jako pierwsi potwierdziliśmy jego potencjalne działanie lecznicze – mówi dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Obecnie na świecie zarejestrowanych jest jedynie kilka leków na bazie związków grzybów o potencjale przeciwnowotworowym.

Nikt wcześniej nie badał leczniczych właściwości korzeniowca sosnowego

– Przed nami nikt nie badał leczniczych właściwości korzeniowca sosnowego, choć jest grzybem pospolitym w całej Europie. Badamy więc pozostałe gatunki z nadzieją na kolejne odkrycia. Myślę, że czeka nas przełom w kulturze wykorzystywania i podejścia do grzybów – podkreśla dr Zapora.

Marek Wołkowycki z Politechniki Białostockiej pokazuje, że grzyb wywołuje hubę korzeni Michał Obrycki/ Politechnika Białostocka

Otrzymanie patentu RP otwiera więcej możliwości potencjalnej współpracy z zainteresowanymi firmami, jak również ułatwi aplikowanie o interdyscyplinarne granty Badania+Rozwój.

Politechnika stworzyła bazę ponad 200 ekstraktów grzybów

Dzięki temu możliwa będzie zarówno intensyfikacja badań nad wykorzystaniem samego korzeniowca sosnowego, jak również badania innych ekstraktów z - utworzonego przez Instytut Nauk Leśnych PB - Fungi Extract Banku. Czyli Bank Ekstraktów z Grzybów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Bank stanowi bazę ponad 200 ekstraktów grzybów z Puszczy Białowieskiej. Można je wykorzystać w każdej dziedzinie nauki, począwszy od medycyny, jak i przemyśle spożywczym, inżynierii i ochronie środowiska czy w weterynarii. Dzięki swoim właściwościom ekstrakty są podstawą badań nad poszukiwaniem leków o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym, antynowotworowym, wspomagającym pracę serca czy też stosowanych w terapii chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera.

Ekstrakt z korzeniowca może wspomóc terapie przeciwnowotworoweGabriela Kościuk/ Politechnika Białostocka
Korzeniowiec sosnowy występuje w Puszczy Białowieskiej

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl/ Politechnika Białostocka/ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Źródło zdjęcia głównego: Marek Wołkowycki/ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Pozostałe wiadomości