Pacjenci z 18 klinik leczących dzieci z chorobami nowotworowymi w całej Polsce dostali do nawleczenia łącznie około tysiąca dwustu kolorowych koralików. Tyle jest średnio w ciągu roku przypadków różnego rodzaju chorób onkologicznych u dzieci. Sznurki z nawleczonymi koralikami stworzą, podczas finału WOŚP, jeden symboliczny łańcuch onkobohaterów. Będą też białe koraliki, które symbolizują dzieci, których nie udało się uratować.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
Inicjatorką przedsięwzięcia jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska, kierownik Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Właśnie z tego szpitala wysłanych zostało około tysiąca dwustu kolorowych koralików. Trafiły do 18 klinik leczących dzieci z chorobami nowotworowymi w całej Polsce. Każda dostała po około 60 sztuk.
Ma powstać jeden łańcuch onkobohaterów
- Chcemy pokazać, że za każdym takim koralikiem stoi dziecko. Liczba około tysiąca dwustu nie jest przypadkowa. Tyle rocznie jest rozpoznawanych różnego rodzaju chorób onkologicznych u dzieci – mówi nam dr Sawicka-Żukowska.
Dzieci w 18 szpitalach nawlekały koraliki na sznurki. Potem sznurki z koralikami były odsyłane do Białegostoku.
Jest też sznur białych korali
W Białymstoku do kolorowych koralików dołączonych zostanie sznur, w którym będzie powyżej stu białych koralików.
- Nikomu ich nie wysyłaliśmy. Symbolizują około 14 procent dzieci, którym w skali roku niestety nie udaje się pomóc – mówi dr Sawicka-Żukowska.
Połączone w jeden łańcuch onkobohaterów sznurki mają być zaprezentowane na scenie podczas finału WOŚP w Białymstoku.
W czasie otwierania paczek z Białegostoku i nawlekania przez dzieci koralików nagrywane były filmy. One również zostały wysłane do Białegostoku. W sztabie WOŚP zostanie z nich zmontować jeden filmik.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP - dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
33. Finał WOŚP odbywa się w niedzielę, 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana została w sobotę, 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WOŚP Białystok