Zajrzyj do schronu z czasów Festung Breslau pod pl. Solnym

Budowa schronu pod placem Solnym
Budowa schronu pod placem Solnym
Źródło: Wratislaviae Amici

- Na ścianach pozostały niemieckie napisy. W zakamarkach korytarzy można natknąć się na porzucone buty i inne przedmioty - opowiada Stanisław Kolouszek z Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego, które na weekend udostępni wrocławianom na co dzień zamknięty schron pod pl. Solnym.

Zbudowany w czasach Festung Breslau, mógł pomieścić nawet 300 osób. Był jednym z 9 schronów, które powstały we Wrocławiu między latami 1942 a 1944, z rozkazu Hitlera, po pierwszych nalotach na niemieckie miasta.

Schron z pralnią i łazienką

- Ale ten akurat był najbardziej nowoczesnym, jak na tamte czasy - mówi Stanisław Kolouszek. - Pod ziemią zainstalowano wszelkie udogodnienia. Była tu instalacja elektryczna, kanalizacja, system filtracji powietrza, system ogrzewania ciepłym powietrzem - wylicza. Ludzie, którzy przeczekiwali tu naloty, mieli do dyspozycji łazienki, pralnię i kuchnię.

Schron zaprojektował Richard Konwiarz, autor takich obiektów jak Stadion Olimpijski czy bunkier przy Placu Strzegomskim we Wrocławiu.

Całość, licząca ok. 800 m kw., służyła mieszkańcom aż do 1945 roku.

Zwiedzanie za darmo

Schron pod Placem Solnym będzie można zwiedzać 19 i 20 stycznia w godzinach od 10.00 do 15.00.

Zwiedzanie będzie odbywało się w pięcioosobowych grupach. Jedna grupa będzie zwiedzać pomieszczenia przez około 15 minut, a kolejna wejdzie dopiero po opuszczeniu ich przez poprzednią.

- To wszystko ze względów bezpieczeństwa. Od momentu powstania bunkra nie było tu remontu, dlatego musimy mieć pełną kontrolę nad przepływem zwiedzających - wyjaśnia Kolouszek.

Zwiedzanie zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne jest darmowe. Każdy chętny musi wziąć ze sobą latarkę.

Autor: tb,bieru/mz / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: