Prawie 4 mln zł kosztował remont powstałego w 1874 r. budynku dworca PKP w Kłodzku (woj. dolnośląskie). Od czwartku podróżni mogą korzystać z wyremontowanego holu, poczekali i kas znajdujących się w obiekcie. Prace remontowe trwały niemal rok.
- Głównym celem modernizacji dworca była poprawa estetyki, komfortu korzystania przez podróżnych z obiektu, a także bezpieczeństwa na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu - informuje Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu.
Gruntowny remont
Renowacji poddano m.in. elewację neoklasycystycznego budynku. Po wyczyszczeniu cegieł, uzupełniono brakujące elementy, a całość pokryto specjalną powłoką. Gruntownie wyremontowano również hol dworca, gdzie wymieniono posadzkę oraz zamontowano nowe oświetlenie i elektroniczny system informacji dla podróżnych.
Poczekalnia została wyposażona w nowe ławki, a toalety po remoncie dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach modernizacji wymieniono również okna i drzwi w budynku dworca i wyremontowano dach. W obiekcie został zamontowany monitoring.
- Poza pomieszczeniami związanymi z obsługą podróżnych, w ramach inwestycji wyremontowano piwnice, klatki schodowe oraz pomieszczenia biurowe, które wynajęto przewoźnikom kolejowym - relacjonuje Sarna.
Zabytkowy dworzec z XIX wieku
Remont dworca kosztował prawie 4 mln zł i został sfinansowany ze środków własnych PKP oraz budżetu państwa.
Budynek dworca Kłodzko Główne powstał na początku 1874 r. To wybudowany w stylu neoklasycystycznym trzykondygnacyjny obiekt z dwoma przylegającymi do części głównej skrzydłami. Przed wojną w budynku dworca mieściły się restauracja, poczta i punkt nadawania paczek.
Autor: balu/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PKP S.A. we Wrocławiu