Jedyny taki galerowiec w Polsce. "Dziś niepozorny, ale mieszkanie w nim było marzeniem wrocławian"

Wrocławski galeriowiec przy ul. Kołłątaja. "Jedyny taki w Polsce"
Wrocławski galeriowiec przy ul. Kołłątaja. "Jedyny taki w Polsce"
K. Połosak | TVN24 Wrocław
Wyjątkowy budynek od kilkudziesięciu lat stoi w centrum WrocławiaK. Połosak | TVN24 Wrocław

Czarno-białe okna, dwupoziomowe mieszkania, balkony i tarasy - na początku lat 60. mieszkanie w galeriowcu przy ul. Kołłątaja było przedmiotem pożądania wielu wrocławian i jedynym wtedy takim budynkiem w kraju. Lokatorzy mieli się tu poczuć jak w domach jednorodzinnych. Dziś blok czeka na remont.

- Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Maria i Igor Tawryczewscy pracowali nad całą dzielnicą, która znajdowała się na północ od Dworca Głównego. Było to olbrzymie przedsięwzięcie, w jego ramach powstały budynki wzdłuż ul. Kościuszki, przy ul. Piotra Skargi i właśnie przy ul. Kołłątaja. To co tu powstało jest absolutnie wyjątkowe jak na tamte czasy - twierdzi Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu. To co powstało to mezonetowiec, nazywany także galeriowcem. Niepozorny, dla laika, budynek stoi dziś poszarzały i brudny od ulicznego pyłu. Na czym polega jego wyjątkowość? To jedyny w Polsce blok, powstały w okresie PRL, w którym są dwupoziomowe mieszkania. Przy wrocławskim skrzyżowaniu wyrósł w latach 1958-1960.

Wizualizacja galeriowca przygotowana na wystawę w Muzeum Współczesnym WrocławiaFundacja Jednostka Architektury

"Dom jednorodzinny" w centrum miasta

Miłośnicy budownictwa zalety mezonetowca wymieniają jednym tchem. Oprócz dwupoziomowych mieszkań cenią układ galeriowy, osobne wejścia, balkony, tarasy i wrażenie mieszkania w domu, ale jednocześnie w samym sercu miasta. Jak powstawał ten budynek? - Dostaliśmy działkę, która była bardzo wąska. Uznaliśmy, że galeriowiec będzie najlepszą formą zabudowy - wyjaśniła Jadwiga Grabowska-Hawrylak cytowana w katalogu wystawy na temat swoich projektów, który przygotowała fundacja Jednostka Architektury. I dodaje, że nie tylko wielkość działki wpłynęła na to jak wyglądał projekt.

- Ponieważ nie było wtedy możliwości budowania domów jednorodzinnych pomyśleliśmy, że zaprojektujemy budynek wysoki w którym będą mieszkania podobne do domów - tłumaczyła. Współcześni znawcy architektury przyznają, że namiastka domów jednorodzinnych w centrum miasta była strzałem w dziesiątkę. - W konsekwentny sposób stworzono kilkadziesiąt niemal identycznych mieszkań. Ich układ zaprojektowano w bardzo racjonalny sposób: na dole pokój dzienny, kuchnia i toaleta, na górze dwie sypialnie i łazienka - mówi Duda.

Plan dwukondygnacyjnego mieszkania w budynku przy ul. Kołłątaja 9-12Fundacja Jednostka Architektury

Handel na parterze

Na przełomie lat 50. i 60. wciąż trwało odgruzowywanie Wrocławia. Potrzebne były mieszkania dla osób z budynków, które skazano na wyburzenie. Właśnie dla takich osób przeznaczono część mieszkań w galeriowcu. Jednak tych lokali pożądał niejeden wrocławianin. Budynek przy ul. Kołłątaja był hitem.

Blok ma osiem kondygnacji. Do mieszkań wchodzi się z galerii. Najpierw jednak trzeba pokonać przeszkloną klatkę schodową. Brak tu strefy wspólnej dla mieszkańców, ale projektanci nie zapomnieli o udogodnieniach. - Była część ogólnomiejska, a lokale na parterze budynku miały także odpowiadać na codzienne potrzeby mieszkańców. Praktycznie cały parter przeznaczono na usługi i handel. Podniesiono go powyżej poziomu ulicy, by pieszych odseparować od samochodów i tramwajów - przypomina Duda. Sklepy i usługi można tu znaleźć do dziś.

"Partackie ekipy" dały radę

Wyjątkowe, bo dwupoziomowe mieszkania były, pod koniec lat 50., nowością.

Galeriowiec w czasach swojej świetności - koniec lat 60. fotopolska.eu

- Po odwilży z 1956 roku architekci mieli większe pole do popisu. Mogli też czerpać inspiracje z zachodu. Mezonetowiec w pewnym stopniu jest inspirowany eksperymentami mieszkaniowymi z Anglii i Francji. Powstał na fali świeżego entuzjazmu - wyjaśnia Duda. I przyznaje, że właśnie dzięki sprzyjającemu okresowi w historii projekt udało się zrealizować niemal dokładnie w takiej formie jak ten stworzony na papierze. - Nie było wielkich niedoróbek, może poza marną jakością materiałów. Udało się nawet wprowadzić taką kolorystykę jak zakładano. Do dziś w kilku mieszkaniach zachowała się pierwotna czarno-biała stolarka okienna - mówi pracownik muzeum.

W swoich wspomnieniach Grabowska-Hawrylak wspomina "partackie ekipy" przez które stale zmieniał się poziom tarasu. Mimo tego podczas budowy nie było dużych zmian.

O nietypowym wówczas wrocławskim bloku rozpisywała się nawet francuska prasa.

W oczekiwaniu na remont

W ciągu kilkudziesięciu lat budynek nie przechodził generalnych remontów. W 2012 roku odświeżono klatki schodowe, a na ścianach pojawiła się jasnożółta barwa. To nie spodobało się architektom m.in. tym działającym w fundacji pod patronatem Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. - Remonty odbywają się bez poszanowania tej unikalnej architektury. Ciężko tu przeprowadzić remont, bo znajdują się tu prywatne mieszkania i dwie wspólnoty. Wykonamy jednak dokumentacją budowlaną, która będzie przywracała pierwotny charakter i blask - mówi Marta Mnich z Jednostki Architektury.

Jej zdaniem warto, bo mezonetowiec to jeden z najlepszych budynków Wrocławia z tamtych lat. - To architektura na światowym poziomie. Laik, ze względu na stan techniczny, może tego nie zauważyć - twierdzi kobieta. Wtóruje jej Duda. - To jeden z ciekawszych budynków w mieście. Na pierwszy rzut oka zdradza to co jest w środku - z elewacji można precyzyjnie odczytać strukturę budynku i układ przestrzenny wnętrz mieszkalnych - kwituje.

Na projekt renowacji pozyskano środki z Europejskiej Stolicy Kultury.

Mezonetowiec od podwórkafotopolska.eu

Nietypowy blok mieszkalny rodem z PRL można oglądać przy ul. Kołłątaja we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | K. Połosak

Pozostałe wiadomości

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny warty około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Erytrejka, która urodziła przy granicy polsko-białoruskiej, poprosiła o ochronę w Polsce dla siebie i dziecka - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Według Stowarzyszenie Egala, kobieta spędziła ponad miesiąc między polską a białoruską granicą i rodziła sama w lesie.

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Źródło:
PAP

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zebrali się politycy, aby ustalić strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Przybyli między innymi europosłowie Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski, ale także Jacek Kurski i Adam Bielan. Zalewska przekazała, że o tym, kiedy zostaną przedstawione listy, zadecyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To są najtrudniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości - przyznał Ryszard Czarnecki.

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Źródło:
TVN24

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24