Około 80 tysięcy ukraińskich dzieci w polskich szkołach i kluczowa rola asystentów międzykulturowych

Źródło:
tvn24.pl
Nowacka: podjęliśmy trudną i odważną decyzję włączenia młodzieży ukraińskiej w system edukacji
Nowacka: podjęliśmy trudną i odważną decyzję włączenia młodzieży ukraińskiej w system edukacji TVN24
wideo 2/2
Nowacka: podjęliśmy trudną i odważną decyzję włączenia młodzieży ukraińskiej w system edukacji TVN24

Od 1 września dzieci uchodźców z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. Wszyscy, którzy kontynuowali naukę zdalną w Ukrainie, teraz muszą dołączyć do polskiego systemu edukacji. Kluczową rolę odgrywają w tym procesie asystenci międzykulturowi. Potrzebni są nie tylko dzieciom. Czasem nawet bardziej ich rodzicom. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja edukacji we Wrocławiu, gdzie jest jedno z największych skupisk Ukraińców w Polsce.

Od 1 września 2024 r. dzieci uchodźców z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. Według Joanny Muchy, wiceministry edukacji, szacuje się, że naukę w szkołach może podjąć nawet 80 tys. nowych uczniów z Ukrainy.

Jak powiedziała w poniedziałek Barbara Nowacka, ministra edukacji, ten rok jest też wyjątkowy dla młodzieży i dzieci z Ukrainy. - Podjęliśmy decyzję trudną i odważną, polegającą na włączeniu młodzieży ukraińskiej w pełni w polski system edukacji. Rząd zabezpieczył środki, by wesprzeć szkoły, nauczycielki i nauczycieli, a także samorządy w zatrudnianiu asystentów międzykulturowych, by to wejście było płynne i zapewniało bezpieczeństwo i spójność - dodała.

Łącznie w polskich szkołach w roku 2023/2024 uczyło się już 178 365 uczniów przybyłych z Ukrainy od 24 lutego 2022 r.

"Rodziny z Ukrainy będą mogły otrzymać świadczenie 800+ pod warunkiem, że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły. Dzieci będą miały możliwość korzystania z pomocy asystenta międzykulturowego" - czytamy w komunikacie MEN.

W sierpniu ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała też rozporządzenie, które zwiększyło limity uczniów w klasach. Od teraz klasy I-III szkół podstawowych mogą liczyć 29 uczniów. Jeśli w klasie jest 25 dzieci, można dołączyć do niej czworo uczniów z Ukrainy, jeśli 26 - troje, a gdy 27 - dwoje.

Sytuacja w stolicy Dolnego Śląska

Wcześniej, przez ponad półtora roku, we Wrocławiu funkcjonowało pięć centrów nauki zdalnej, gdzie uczniowie zdalnie łączyli się ze swoją szkołą w Ukrainie – realizując obowiązek szkolny w ukraińskim systemie oświaty. - Przez zmiany w przepisach centra nauki zdalnej zostały zlikwidowane, mimo że cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem - mówi Monika Dubec z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wielu uczniów z Ukrainy uczestniczyło również w lekcjach wrocławskich szkół. - W roku szkolnym 2023/2024 do wrocławskich szkół i przedszkoli uczęszczało łącznie 12068 uczniów obcokrajowców, w tym 9928 z Ukrainy - informuje urzędniczka.

Miasto uruchomiło również klasy przygotowawcze na terenie szkół, by ułatwić dzieciom uchodźców z Ukrainy etap przejściowy. - Oddziały przygotowawcze dla obcokrajowców są bardzo dobrym rozwiązaniem przejściowym dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego. W takim oddziale wszystkie dzieci są obcokrajowcami, którzy włączani są do społeczności szkolnej, uczą się języka polskiego w dużym wymiarze godzin, a ponadto realizują podstawę programową na swoim poziomie znajomości języka. Uczniowie uczęszczają do oddziału przygotowawczego maksymalnie 12 miesięcy, po tym okresie przechodzą do oddziałów ogólnych i kontynuują naukę - wyjaśnia Dubec.

Czym są klasy przygotowawcze?

Pod koniec roku szkolnego 2023/24 było we Wrocławiu 25 klas przygotowawczych w szkołach podstawowych i cztery klasy w szkołach ponadpodstawowych.  

- Po wybuchu wojny w Ukrainie bardzo dużo dzieci ukraińskich przeszło do mnie do szkoły, dlatego bardzo szybko postanowiłem otworzyć dla nich klasy przygotowawcze. Pod koniec zeszłego roku szkolnego mieliśmy 156 dzieci, ale przez wakacje zapisało się kolejnych około 30 – mówi Jacek Wildbret-Tuszyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61. 

- Łącznie uczniów z Ukrainy, nowych i tych, którzy kontynuują naukę, mamy około 450. Z rekrutacji przyjęliśmy do klas uczniów, którzy ukończyli klasę ósmą w polskich szkołach, także obywateli Ukrainy. Otworzyliśmy również cztery klasy przygotowawcze dla uczniów, którzy przyjechali przed wakacjami i nie znają języka polskiego. Nie mamy natomiast żadnych problemów w związku z tym, że będzie więcej uczniów - mówi Bogumiła Mandat, dyrektorka liceum nr 15.

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy w klasach przygotowawczych prowadzą zwykli nauczyciele, lecz mogą prowadzić je także asystenci międzykulturowi, posiadający odpowiednie wykształcenie.

Asystenci międzykulturowi są zatrudniani we wrocławskich szkołach, choć nie w każdej placówce. - To dyrektorzy indywidualnie zgłaszają potrzebę ich zatrudnienia. Pomoc asystentów jest potrzebna przede wszystkim na pierwszym etapie włączenia ucznia do społeczności szkolnej z uwagi na m.in. barierę językową - dodaje Dubec.

We Wrocławiu część asystentów międzykulturowych zatrudniana jest przez organizację pozarządową.

- Jako Fundacja Ukraina opiekujemy się 34 asystentami międzykulturowymi we Wrocławiu. Zatrudniamy wszystkie te osoby na pół etatu, a drugie pół etatu zapewniają im szkoły, dzięki dofinansowaniu z departamentu edukacji gminy Wrocław. Zatrudniamy te osoby również przez wakacje, co w przypadku pomocy międzykulturowej nauczyciela jest niemożliwe w większości polskich miast - mówi Hanna Achramowicz, opiekunka merytoryczna kierunku edukacji Fundacji Ukraina.

Czym się zajmują asystenci międzykulturowi?

Asystent międzykulturowy to osoba, która wspiera uczniów i uczennice z doświadczeniem migracji w procesie edukacji. Wspiera też nauczycieli, tłumaczy i uczestniczy w zajęciach lekcyjnych, pomagając prowadzącym, a także rodzicom poprzez wyjaśnienie zasad funkcjonowania polskiej szkoły.

- Wspiera całą kadrę pedagogiczną, objaśniając, jak różnice międzykulturowe wpływają na zachowanie uczniów, czy też wspierając w rozwiązywaniu różnych konfliktów. Mają bardzo szeroki zakres obowiązków. Nie wszyscy asystenci robią to samo w różnych szkołach, bo to zależy od potrzeb placówki - informuje Achramowicz.

- W ubiegłym roku szkolnym mój dzień składał się z dwóch części, bezpośredniej pracy z dziećmi, bo byłam asystentką w klasach przygotowawczych, w których znajdowały się tylko dzieci, które przebywały w Polsce mniej niż rok. Tym dzieciom trzeba pomagać we wszystkim. Przeprowadzałam również dodatkowe zajęcia dla nich, ponieważ miały luki w wiedzy. Druga część mojej pracy polega na współpracy z rodzicami, ponieważ bardzo często od rodziców zależy, jak dobrze dziecko będzie się uczyć i czuć w obcym kraju - mówi Olena Hapunenko, asystentka ze szkoły nr 11.

Asystenci męzdzykulturowiUrząd Miasta Wrocław/ mat. prasowy

- Nasza asystentka jest bardzo pomocna, zawsze odpowiada, gdy mamy jakieś pytania, a ponieważ Ukraina ma zupełnie inny system edukacji, pytań jest bardzo dużo. Bardzo się cieszę, że ją mamy, bo moje dziecko idzie do ósmej klasy, a potem będą egzaminy i wiele spraw formalnych, w których będzie mogła pomóc - mówi Tetiana Hrybeniuk, matka ucznia.

Ksenia Laba jako asystentka międzykulturowa we wrocławskiej szkole nr 61 pracuje od dwóch lat.

- Przede wszystkim moja praca polega na wspieraniu dzieci zarówno z Ukrainy, jak i z Białorusi. Reaguję na bieżące potrzeby dzieci. Na chwilę obecną większość dzieci potrafi już porozumieć się w języku polskim, ale czasami mają problem z niektórymi przedmiotami, gdzie słownictwo jest dużo trudniejsze – mówi.

Rodzice częściej potrzebują pomocy niż dzieci

Asystentka przyznaje, że czasami to rodzice mają większe problemy, ponieważ dzieci szybciej się uczą i już potrafią się jakoś dogadać, a oni odczuwają barierę językową.

- Niestety, właśnie słabym punktem tej pracy jest to, że bardzo często rodzice potrzebują wsparcia psychologicznego. Podchodzą do mnie zapytać o swoje dziecko i nagle zaczynają opowiadać o swoich przeżyciach. To bardzo trudne - dodaje Laba.

Viacheslav Melnichenko wraz z synem przyjechał do Polski w marcu 2024 roku, jak powiedział w rozmowie z nami, na początku dzięki pomocy asystentki było lżej. - Bardzo pomogła z dokumentami, systemem, ponieważ wtedy wcale nie mówiłem po polsku, a syn miał problem z integracją, który ona bardzo sprawnie rozwiązała w szkole - mówi ojciec. 

Zapytaliśmy asystentkę, czy polscy uczniowie przyzwyczaili się do ukraińskich dzieci w szkołach.

- Niestety, nie każdy je akceptuje i tu już pojawiają się czasem problemy, wyzwania. To już nie są problemy językowe, tylko bardziej akceptacji - mówi ze smutkiem Ksenia.

Asystenci zostają nauczycielami

Asystenci międzykulturowi często mają wykształcenie pedagogiczne i mogą zostać zatrudnieni na stanowisko nauczyciela. Tak było w przypadku wrocławskiej szkoły nr 61, która zatrudniła asystentki na stanowiska nauczycieli informatyki oraz matematyki. 

Wakatów w polskich szkołach nie brakuje.

Autorka/Autor:Svitlana Kucherenko

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl