Zmarł Konrad Jarodzki. Artysta i wykładowca miał 94 lata

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
TVN24

W wieku 94 lat zmarł profesor Konrad Jarodzki – architekt, malarz, rysownik, wieloletni wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i rektor tej uczelni w latach 1993-1999. Tej samej nocy zmarł jego bratanek – również artysta Paweł Jarodzki.

O śmierci profesora Konrada Jarodzkiego poinformowano we wtorek na oficjalnej stronie wrocławskiej ASP. "Odeszła od nas wybitna postać, niezwykła osobowość, wielki talent. Wychowawca i mentor wielu pokoleń artystów" - napisano na stronie uczelni.

Architekt, malarz, wykładowca i rektor

Konrad Jarodzki urodził się 31 grudnia 1927 roku w Zaklikowie koło Sandomierza. W 1949 roku przyjechał do Wrocławia, gdzie podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Po ich ukończeniu podjął pracę w zawodzie, a w latach 1955–1958 studia malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W swoich pracach malarskich nawiązywał do surrealizmu i eksperymentował z malarstwem abstrakcyjnym. Należał do tzw. "Grupy Wrocławskiej", którą współtworzył w 1961 r. m.in. z Józefem Hałasem, Alfonsem Mazurkiewiczem, Zbigniewem Paluszakiem, Jerzym Rosołowiczem i Janiną Żemojtel.

Prof. Jarodzki wykładał na wrocławskiej ASP od 1967 roku, od 1992 do 1999 był rektorem tej uczelni. W swojej pracy twórczej nie porzucił architektury – w 1986 roku założył rodzinne biuro projektowe Archicom, w którym pracowali m.in. jego córka, zięć i syn.

Wcześniej informowaliśmy o śmierci bratanka profesora – Pawła Jarodzkiego, również wybitnego artysty. Obaj odeszli tej samej nocy.

Autor:eŁKa/tam

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości