Egzamin ósmoklasisty w Polsce pisali również uchodźcy i migranci z Ukrainy. Każdego roku ta grupa coraz lepiej radzi sobie na egzaminie - podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna. W tym roku podeszło do niego 11 300 obywateli Ukrainy.
Do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty przystąpiło ponad 220 tysięcy uczniów z całej Polski, w tym cudzoziemcy i uchodźcy z Ukrainy. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w tym roku do egzaminu ósmoklasisty podeszło 11 300 osób z Ukrainy.
- Egzaminy dla uczniów - obywateli Ukrainy - są przygotowywane od 2022 roku. Przepisy prawa oświatowego stanowią, że uczeń ten przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego, czyli dowolnego spośród sześciu do wyboru - informuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
CZYTAJ TEŻ: Egzamin ósmoklasisty. CKE opublikowała wyniki
Arkusze dla uchodźców z Ukrainy różniły się od arkuszy dla polskich uczniów. W latach 2022 i 2023 arkusze zawierały polecenia wyłącznie w języku ukraińskim, w tym roku nastąpiła zmiana, dlatego na matematyce zadania i polecenia były w dwóch językach - ukraińskim i polskim. Niemniej jednak uczniowie odpowiadać na pytania muszą po polsku. Jak wynika ze statystyk CKE, ukraińskie dzieci z roku na rok mają coraz lepsze wyniki.
- Młodzież z Ukrainy każdego roku coraz lepiej radzi sobie na egzaminie z języka polskiego. O ile w roku 2022 średni wynik uczniów - obywateli Ukrainy - odbiegał od wyników uczniów polskich o ponad 30 punktów procentowych, to w 2024 roku ta różnica wynosi już tylko niespełna 9 punktów procentowych - dodaje Smolik.
Jak dowiedziała się redakcja tvn24.pl, średnie wyniki uczniów ukraińskich w tym roku to: język polski - 49 proc. punktów możliwych do zdobycia; matematyka - 38 proc.; język angielski - 49 proc.; język rosyjski - 91 proc.
Egzaminy są prowadzone oddzielnie
- Musimy rozgraniczyć uchodźców, czyli tych, którzy przybyli do Polski w momencie, kiedy rozpoczęła się wojna, od dzieci cudzoziemców, które mieszkały tu jeszcze przed wybuchem wojny - mówi Teresa Bartnicka-Romanowska, dyrektorka SP 4 we Wrocławiu.
Według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, w tym roku zgłoszono 1575 obywateli Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty w stolicy Dolnego Śląska. To ponad 300 mniej niż w zeszłym roku.
Ułatwienia dla uchodźców
- Jeżeli chodzi o dostosowania formy, czyli arkusza egzaminacyjnego, to obywatele Ukrainy mają w języku polskim, w matematyce i w języku obcym tłumaczone polecenia i instrukcje na język ukraiński oraz wydłużony czas do 210 minut na języku polskim. Uczniowie mogą korzystać z słowników dwujęzycznych: polsko-ukraińskiego lub ukraińsko-polskiego - wyjaśnia Piotr Świędrych, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.
- Po polsku już lepiej rozumiem niż po ukraińsku, egzamin był łatwy. Jedynie nie oczekiwałam, że będzie powieść "Kamienie na szaniec", myślałam, że będzie coś łatwiejszego – mówi Maria, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 we Wrocławiu.
Na egzaminie był również obecny tłumacz, który pomagał w zrozumieniu kwestii organizacyjnych, wszelkich informacji, które są przekazywane przez zespół nadzorujący. Na egzaminie byli obecni tacy specjaliści, jak pedagog i psycholog.
- Jeżeli chodzi o uchodźców, mamy piątkę takich dzieci. Dla nich tylko polski był traktowany tak bardzo ulgowo - dodaje dyrektorka szkoły.
Jak dodaje Świędrych, dla uchodźców była dostępna także pomoc w czytaniu dłuższych tekstów - członek zespołu nadzorującego mógł przeczytać obywatelowi Ukrainy tekst na 250 lub więcej słów, by usprawnić mu zrozumienie.
Wraz z polskimi dziećmi w tym roku egzamin ósmoklasisty pisała migrantka Liudmyla, która do Polski przeprowadziła się jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie. - Najgorzej było na języku polskim, dlatego że tam jest obowiązkowa lektura i nigdy nie wiesz, ile punktów uzyskasz za rozprawkę. Dobrze było, że dłuższe teksty dla nas wcześniej czytali, nie straciliśmy dużo czasu - mówi Liudmyla, uczennica Szkoły Podstawowej nr 76.
- Pisałam zwykły egzamin, jak pozostałe dzieci, dodatkowo miałam słownik na matematyce i języku polskim - mówi Alina, migrantka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 82.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty
Po napisaniu egzaminu arkusze są wysyłane do specjalnych ośrodków sprawdzania. - Powołanych jest kilkanaście ośrodków i tam pracują zespoły egzaminatorów. Do nich są przesyłane prace, które po sprawdzeniu wracają do okręgowych komisji - tłumaczy Piotr Świędrych, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Wyniki tegorocznego egzaminu udostępnione zostały przez CKE w środę, 3 lipca, w dedykowanym systemie informatycznym ZIU. Zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu wszystkie uczniowie będą mogli odebrać w szkołach.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24