Woda święcona bez zarazków, bo z elektronicznej kropielnicy

Elektroniczna kropielnica w opolskim Prószkowie
Elektroniczna kropielnica w opolskim Prószkowie
tvn24
tvn24Elektroniczna kropielnica w opolskim Prószkowie

Nowoczesna, elektroniczna kropielnica wita wiernych XVII-wiecznego kościoła w Prószkowie (woj. opolskie). Pierwszy taki wynalazek w Polsce powstał, bo coraz mniej osób korzystało ze święconej wody w tradycyjnym naczyniu.

- Ludzie prawdopodobnie obawiali się braku higieny. Zwyczaj żegnania się święconą wodą zanikał. Wierni coraz rzadziej korzystali z poświęconej wody - mówi ks. Andrzej Hanich, proboszcz parafii św. Jerzego w Prószkowie. W sukurs duchownemu przyszedł jego znajomy pasjonat majsterkowania. - Stwierdził, że czas spróbować czegoś innego. Po dwóch latach prac powstała kropielnica dozująca poświęconą wodę - opisuje ks. Hanich.

"Nowe wypiera stare"

Urządzenie składa się z dwóch części. Ozdobnej obudowy z drewna dębowego, która powstała na specjalne zamówienie. W środku kryje elektronikę potrzebną do dozowania wody i świętą ciecz. Druga część to misa, do której spływa woda. Kropielnica działa na zasadzie fotokomórki. Wierny umieszcza rękę pod czujnikiem i w ten sposób uruchamia dozownik.

Dodatkową funkcją kropielnicy jest informowanie księdza o liczbie osób, które z urządzenia skorzystały. Specjalna aplikacja wysyła raporty na telefon proboszcza. Jednak zdaniem proboszcza takie raportowanie nie wyprze tradycyjnego liczenia wiernych, bo elektroniczna nowinka jest zamontowana na razie przy jednym z trzech kościelnych wejść.

Na razie ze świątyni nie znikają tradycyjne misy z wodą święconą, ale wierni chętnie korzystają z technologicznej nowinki. - Zauważamy, że nowe wypiera stare - śmieje się duchowny.

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | J. Jacheć

Pozostałe wiadomości