Wiosna we wrocławskim zoo. Urodziły się świnie rzeczne i lemury bliźniaki

Zarówno Petunia, jak i Jambon bardzo troskliwie opiekują się swoimi dziećmi
Zarówno Petunia, jak i Jambon bardzo troskliwie opiekują się swoimi dziećmi
Źródło: Zoo we Wrocławiu

- Z anielską cierpliwością znoszą wybryki maluchów, które skaczą, gryzą po uszach, zaczepiają - tak pracownicy wrocławskiego zoo opowiadają o Petunii i Jambonie, czyli świeżo upieczonej parze świńskich rodziców. Ale to nie wszystkie nowości w ogrodzie.

- W zeszłym tygodniu przyszły na świat trzy maleńkie świnie rzeczne - mówi Marta Zając-Ossowska, rzeczniczka wrocławskiego zoo. Matka świnek to 9-letnia Petunia. Ojciec to sporo młodszy 4-letni Jambon. Ojciec, mimo młodego wieku i debiutu w roli rodzica, zachowuje się według pracowników wzorowo.

Świnia z anielską cierpliwością

- Jest bardzo wyrozumiały dla maluchów i z anielską cierpliwością znosi ich wybryki. Prosięta gryzą go w uszy, skaczą po nim, drapią się o jego ciało, a czasami nawet szukają u niego mleka - śmieje się Zając-Ossowska.

Matka świnek nazywa się Petunia
Matka świnek nazywa się Petunia
Źródło: Zoo we Wrocławiu

Świnie rzeczne zamieszkują lasy deszczowe i galeriowe Afryki Środkowej i Zachodniej. - Niekiedy zapuszczają się na uprawy rolne, co bywa przyczyną konfliktu z człowiekiem - zaznacza rzeczniczka. Są wszystkożerne, dobrze pływają, co ułatwia im poszukiwanie roślin wodnych. - Jednym z ulubionych pokarmów są nasiona drzew z gatunku Balanites wilsoniana, które w niestrawionej formie znajdują się w odchodach słoni - mówi.

Wrocławskie maluchy mają wyjść na pierwszy spacer jak tylko się ociepli, ale już teraz zwiedzający mogą oglądać całą rodzinę przez szybę w nowym pawilonie, gdzie tuż obok znajdują się okapi.

Okapi na trawie
Okapi na trawie
Źródło: Zoo we Wrocławiu

A co nowego u okapi? Maiko i Nkosi mają już za sobą pierwszy spacer po wybiegu zewnętrznym. Do tej pory korzystały głównie z przestronnej biegalni, obiektu, który w zimie pozwala im zachować formę.

- Dzięki pięknej pogodzie nasze dwa młode samce mogły już poczuć wiosenne słońce na własnej skórze. Pierwsze kroki były dość ostrożne i nieśmiałe, a spojrzenia uważne i nieufne - mówi rzeczniczka. Okapi w naturze zamieszkuje gęste lasy Kongo, prowadzi też samotniczy tryb życia, co powoduje, że jest zwierzęciem dość skrytym i płochliwym. - Nie trzeba było jednak długo czekać, bo już po chwili ich ciekawość wygrała - śmieje się.

Bliźniaki lemurów

Ale to nie wszystkie nowości z wrocławskiego zoo. - Powodów do radości dostarczyła również nasza grupa lemurów katta. W ciągu ostatnich dwóch tygodni na świat przyszły cztery młode, w tym bliźniaki - pokazuje Zając-Ossowska.

Lemury katta zamieszkują suche, niezalesione tereny Madagaskaru. Ciąża trwa 130 dni i zazwyczaj rodzi się jedno, rzadziej dwa młode.

"Powodów do radości dostarczyła również nasza grupa lemurów katta"
"Powodów do radości dostarczyła również nasza grupa lemurów katta"
Źródło: Zoo we Wrocławiu

Autor: bi/b/kwoj / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: