Dobiegł końca I etap budowy Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu. Koszt budowy z nowoczesnym wyposażeniem placówki to ok. 360 mln zł. Szpital będzie oddany do użytku w 2014 r.
- Nowy szpital ma być jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju. Będą się mogli w nim leczyć nie tylko wrocławianie, ale i wszyscy mieszkańcy regionu - mówił marszałek Rafał Jurkowlaniec podczas uroczystości zawieszenia wiechy, symbolizującej zakończenie I etapu budowy placówki.
Nowa wojewódzka placówka przy Stabłowickiej ma zastąpić Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka i Okręgowy Szpital Kolejowy.
- Oba te szpitale zostaną zlikwidowane, a personel zatrudniony w nowym szpitalu, budowanym w prężnie rozwijającej się zachodniej części miasta, gdzie do tej pory nie było w ogóle takiej placówki - mówił Jurkowlaniec.
Nowy szpital będzie mieć cztery kondygnacje, 550 łóżek, 15 oddziałów, przychodnię z 20 poradniami i lądowisko dla helikopterów.
Szpital z gorącą platformą
Z założenia ma to być szpital o charakterze ratunkowym, w którym rocznie lekarze planują hospitalizować ok. 30 tys. pacjentów, przeprowadzić 12 tys. zabiegów operacyjnych i dać około 60 tys porad ambulatoryjnych. Innowacyją w nowym szpitalu ma być "gorąca platforma", na którą składają się dział diagnostyki, blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii.
"Gorąca platforma" ma umożliwić szybki i bezkolizyjny transport pacjenta, diagnostykę oraz poddanie zabiegowi operacyjnemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci SOR-u, często w stanie ciężkim powypadkowym, będą mogli być diagnozowani i leczeni niezwłocznie po przybyciu do szpitala.
Koszt budowy i wyposażenia placówki to ok. 360 mln zł. Szpital będzie oddany do użytku w 2014 r.
Autor: bieru/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UMWD