Jeszcze w tym roku powstanie bank kobiecego mleka w opolskim szpitalu położniczym. Oprócz tego zapowiadana jest przebudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej terapii Dzieci i Noworodków. Inwestycja ta ma poprawić jakość leczenia w regionie. W sumie kosztować będzie 9 mln złotych.
Obie inwestycje realizują wspólnie dwa opolskie szpitale: Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz opolskie Wojewódzkie Centrum Medyczne. Placówki pozyskały na ten cel 9 mln zł z programu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. - Chcemy poprawić jakość leczenia i standard opieki nad kobietami w ciąży, kobietami w trakcie i po porodzie oraz noworodkami - tłumaczy dr n. med. Wojciech Walas, dyrektor WCM.
"Zamrażarki, laktatory i urządzenia do pasteryzacji mleka"
W drugiej połowie roku w centrum ginekologicznym zostanie uruchomiony bank mleka kobiecego. W Polsce będzie to piąte tego typu laboratorium. - Za uzyskane środki zaadaptujemy pomieszczenia i zakupimy sprzęt oraz aparaturę medyczną, doposażając też oddział neonatologiczny oraz oddział ginekologiczno-położniczy - zapowiada Edward Puchała, dyrektor Centrum ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Szpital kupi m.in. odpowiednie zamrażarki, laktatory, urządzenia do pasteryzacji mleka czy komputery niezbędne do prowadzenia banku mleka. Bank - jak mówili jego twórcy - ma służyć dzieciom rodzącym się nie tylko w opolskim szpitalu, ale też w całym regionie. Mleko ma być pozyskiwane od mam, które będą pacjentkami szpitala i nie tylko. Każda z dawczyń zostanie na początek przebadana, tak jak mleko, którym zechce się podzielić.
"Ułatwić dostęp matek do dzieci"
Lekarze wyjaśniają, że realizowana w ramach wspólnego projektu przebudowa szpitali ma być przeprowadzona tak, by ułatwić dostęp matek do dzieci i poprawić możliwości tzw. kangurowania dziecka. - Stanowi to bardzo istotny element leczenia niewydolności oddechowej, szczególnie u wcześniaków. Obecnie na oddziale jest ciasno, ale po remoncie będzie jak spod igły, dopasowany do wszelkich obowiązujących norm europejskich ze szczególnym uwzględnieniem tego, ażeby był przyjazny pacjentowi i jego rodzinie - zaznacza dr Walas.
Kampania promocyjna
Oprócz tego wspólny projekt opolskich szpitali przewiduje szerokie działania promocyjne, które mają budować świadomość potrzeby karmienia naturalnego oraz, w razie potrzeby, korzystania z banku mleka kobiecego. - W społeczeństwie jest coraz większa wiedza o znaczeniu mleka kobiecego. A wiadomo, że najlepszym dla dziecka pokarmem jest mleko biologicznej matki. Bank mleka jest tak naprawdę drugim, najlepszym wyborem - wyjaśnia dr Aleksandra Wesołowska z Fundacji Bank Mleka Kobiecego.
Od trzech lat w Polsce
Banki mleka działają w Polsce od 2012 roku. Pierwszy powstał przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, gdzie dawczyniami pokarmu są pacjentki szpitala. Pierwszą placówkę regionalną otwarto w Toruniu. W stolicy bank dla matek z całego regionu został uruchomiony w styczniu.
- Mieliśmy wiele sygnałów od pacjentek rodzących w naszym szpitalu, które chciały się dzielić mlekiem, jednak brakowało takiego miejsca. Dlatego postanowiliśmy skupić te pacjentki wokół naszego szpitala i dać im taką możliwość - mówiła w styczniu dr Beata Pawlus ze Szpitala im. Świętej Rodziny.
Lekarze chcą uświadomić kobiety, że żadna kropla mleka nie powinna się zmarnować. - Chcemy, by ta rzeka mleka w końcu zaczęła płynąć, i dzięki temu będziemy mieli szansę pomóc wcześniakom czy ciężko chorym noworodkom - dodała dr Pawlus.
Specjalne laboratorium
Bank mleka to laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom, które nie mogą być karmione przez własne mamy. Taka placówka zaopatrzona jest w niezbędny sprzęt specjalistyczny, w tym nowoczesny pasteryzator, aparat do badania składu pokarmu oraz urządzeń chłodniczych do bezpiecznego przechowywania mleka.
Autor: zuza / Źródło: PAP, TVN Warszawa
Źródło zdjęcia głównego: TVN24