Ultranowoczesny skaner, który przyspiesza badanie pacjentów onkologicznych i precyzyjniej pomaga zdiagnozować nowotwór, jest od kilku dni na wyposażeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. To przełom w leczeniu pacjentów. Do tej pory badanie PET-CT, które pozwala określić, czy w organizmie są komórki nowotworowe, trwało około 20 minut. Teraz lekarze mogą prześwietlić cały organizm w zaledwie 5 minut.
- Najbardziej precyzyjne i bezpieczne urządzenie w Europie pomoże w wykrywaniu nowotworów. Aparat PET-CT, to jedno z najbardziej precyzyjnych i bezpiecznych urządzeń tego typu w Europie. Od teraz dostępne także we Wrocławiu - wyjaśnia Mirosław Dziuk, dyrektor Zakładów Medycyny Nuklearnej AFFIDEA.
"Kolosalne znaczenie w leczeniu pacjentów"
Wrocławska pracownia jest jedyną placówką tego typu w województwie dolnośląskim. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu urządzenia z badania PET-CT od teraz w znacząco krótszym czasie będzie mogło skorzystać jeszcze więcej chorych.
- Skaner pracuje nie tylko szybciej, ale też dokładniej, bo skaner wychwytuje już dwu- i trzymilimetrowe zmiany. Wcześniej lekarze mogli zdiagnozować zmiany mające powyżej 6 mm. Ma to więc kolosalne znaczenie w doborze leczenia pacjentów, sprawdzaniu czy podjęta terapia działa i diagnozowaniu w jakim miejscu mamy zmianę, czy jest ona nowotworowa, a jeśli tak, to w którym stopniu zaawansowania - podkreśla Dziuk.
Skrócenie czasu badania jest istotne dla pacjentów, bo krócej są poddawani promieniowaniu. Przy pacjentach ciężko chorych lub też dzieciach, którym trudno jest leżeć bez ruchu przez dłuższy czas, krótsze badanie oznacza większy komfort.
Może zrobić dwa razy więcej badań
- To, co wydawało się dotychczas niemożliwe do osiągnięcia, udało się dzięki m.in. nowej konstrukcji detektora PET o nazwie LightBurst. To urządzenie również pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu np. przy badaniu obszaru płuc podczas oddychania. Czyni to na zasadzie tzw. odwróconej animacji, czyli uzyskiwania z obrazów ruchomych obrazu statycznego - mówił podczas konferencji dr Zbigniew Podgajny, kierownik wrocławskiej pracowni PET.
Rocznie w Polsce wykonuje się ponad 30 tys. badań PET-CT, ale zapotrzebowanie jest przynajmniej dwukrotnie większe. Wrocławska placówka, działająca od ośmiu lat na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, jest jedyną tego typu w województwie dolnośląskim. Wykonywała dotąd ponad 400 badań miesięcznie. Ma podpisany kontrakt z NFZ. Koszt jednego badania to 3300 zł. Zdaniem specjalistów na nowym skanerze będzie można wykonać dwukrotnie więcej badań.
Urządzenie za 8 mln zł
- Zdecydowaliśmy się uruchomić ten aparat we Wrocławiu z kilku powodów. Mamy tu dobre doświadczenia we współpracy z dolnośląskim oddziałem NFZ, dysponujemy doświadczonym personelem, ale badanie będzie dostępne nie tylko dla mieszkańców regionu - wyjaśnił Jarosław Furdal, prezes firmy AFFIDEA, prowadzącej we Wrocławiu Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej. Jak dodał, skaner PET-CT GE Discovery IQ, który swą światową premierę miał w grudniu 2014 r. w USA, jest pierwszym takim aparatem w Polsce i czwartym w Europie. Urządzenie kosztowało ponad 8 mln zł.
Autor: balu\kwoj / Źródło: TVN 24 Wrocław, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław | M.Cepin