Dzięki niemu każdy może się poczuć jak pilot F-16. Wrocławski pasjonat przybliża miłośnikom lotnictwa to, co wcześniej dla wielu było nieosiągalne – lot najlepszą maszyną polskiego wojska. Własnymi siłami zbudował prawdopodobnie jedyny w Polsce cywilny symulator słynnego myśliwca.
Adam Bisek, przedsiębiorca z Wrocławia, konstruował symulator myśliwca F-16 przez blisko dwa lata we własnym domu. Część urządzenia kupił, część wykonał sam.
- Symulator zbudowany jest z 11 ekranów połączonych z komputerem i to one odpowiadają za lot. Otoczenie jest wyświetlane przy użyciu projektora. Na ekranach ukazują się informacje odpowiadające m.in. za utrzymanie parametrów lotu czy kontrolę zużycia paliwa. Część ekranów jest dotykowa i można dzięki nim przełączać funkcję samolotu. Całość pracuje pod kontrolą programu Falcon BMS, przez wielu uważanego za najlepszy symulator F-16 dostępny dla cywili – mówi Bisek.
Wszystkie elementy kokpitu są funkcjonalne i mają wpływ na zachowanie maszyny. W symulatorze znajdują się też prawdziwe elementy wyposażenia samolotu. - Manetka i drążek pochodzą od producenta i są dokładnie tymi samymi urządzeniami, które znajdują się w prawdziwych maszynach. - Zresztą latali tu piloci F-16 i chwalą sobie wykonanie – dodaje.
"Kosztował ułamek tego, co prawdziwy"
Mimo wielu oryginalnych części, nie jest to jednak maszyna, na jakiej na co dzień szkolą się piloci myśliwców. - Certyfikowany symulator kosztuje miliony dolarów. Mój - ułamek tej kwoty, ale wystarczy, żeby realistycznie wykonać podejście do lądowania i zachowanie w kręgu. Można uczyć się nawet tankowania w locie – mówi Bisek.
Nie tylko myśliwiec
I choć symulator odwzorowuje wiernie kokpit F-16, to można ćwiczyć na nim także lot innymi modelami samolotów.
- Wprawdzie to kokpit F-16 i przyrządy odwzorowują ten samolot, ale mogę uruchomić na nim samoloty typu Piper, Antonow czy Cessna. Pomimo różnicy w fizycznych przyrządach parametry lotu dla innych samolotów lotu będą odwzorowywać rzeczywistość. Sam latam na takich maszynach i dzięki wgranym mapom mogę pokonywać prawdziwe trasy, na których latam – zapewnia Bisek. I dodaje, że dzięki takim rozwiązaniom wie, jak omijać trasy lotnisk. Pozwala mu to także na zapoznanie się z przeszkodami terenowymi.
Gościł kosmonautów, pilota NASA
Sam Adam Bisek jest znaną postacią w środowisku lotniczym. Prowadzi hotel Dom Kosmonauty, który kształtem przypomina stację kosmiczną. Wielokrotnie gościł znanych pilotów i kosmonautów, organizuje spotkania i konferencje lotnicze. Jego gośćmi byli już m.in. Mirosław Hermaszewski – jedyny Polski kosmonauta, Jon McBride - kosmonauta NASA, pilot wahadłowców, Aleksiej Leonow, pierwszy człowiek, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. - W perspektywie trzech lat chciałbym uruchomić centrum szkolenia lotniczego z certyfikowanymi symulatorami samolotów, na których piloci mogliby wylatywać godziny wpisywane do rejestrów szkoleń. Wierzę, że mi się uda - kończy.
Elitarne F-16
Samolot wielozadaniowy F-16 to flagowa maszyna Siły Powietrznych RP. Na polskim niebie lata 48 maszyn, które stacjonują w bazach w Łasku i Krzesinach.
Jak mówi Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w Polsce znajdują się tylko dwa certyfikowane symulatory F-16, oba w wojskowych bazach, gdzie stacjonują polskie maszyny.
Symulator F-16 został skonstruowany we Wrocławiu:
Autor: Piotr Piotrowski/sk / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław