Szukali tajemnic na zamku Książ. "Chcemy zarażać pasją do historii"

TVN24 WrocławMali rekonstruktorzy

- Dolny Śląsk to chyba najciekawszy region Europy - mówią ci, którzy na zamek Książ zaprosili w niedzielę miłośników historii. I pokazali swoją, sensacyjną wersję tajemnic okolicy. - Niemcy w popłochu opuszczali zamek, a Amerykanie, Polacy i Rosjanie forsowali, krzycząc "Do boju!" I zwyciężając - relacjonuje reporter TVN24.

- Zawirowane losy okolic, liczba zamków, obiektów historycznych i wydarzeń, które tu miały miejsce, czy choćby to, że region wędrował z rąk do rąk - wszystko to czyni z Dolnego Śląska niezwykle interesujące i tajemnicze miejsce - mówi Joanna Lamparska, organizatorka Festiwalu Tajemnic na zamku Książ.

Wie o tym nie tylko ona, ale i setki amatorów historii, którzy niedzielę spędzili właśnie w malownicznych okolicach Wałbrzycha. Wśród nich poszukiwacze skarbów, naukowcy i archeolodzy, całe rzesze dzieci i... kilka żołnierskich brygad.

Rosjanie, Polacy i Amerykanie kontra Niemcy

- Na dziedzińcu zamku Książ rozbili swoje obozowisko Niemcy - pokazuje Tomasz Szczygieł, rzecznik grupy rekonstrukcyjnej Wrzesień '39. A w środku - liczne repliki broni, autentyczny sprzęt, profesjonalne mundury. - No ale co z tego - uśmiecha się Szczygieł, kiedy przez bramy zamku wdzierają się do środka wojska polskie, amerykańskie i rosyjskie, równając z ziemią Niemców.

Co to za historia? - Wymyślona - przyznaje Paweł Nowaczek, reżyser widowiska. Bo w zarażaniu pasją nie chodzi tylko o wierność historii, a o spektakularność działań. - To wszystko sensacja, specjalnie nie chcieliśmy być wierni, tylko atrakcyjni - mówi.

Gratka dla poszukiwaczy skarbów

I byli, bo setki chętnych obejrzało główną atrakcję, czyli pokazy lotnicze replik samolotów z pierwszej wojny światowej. - Zwycięsko z bitwy wyszedł brytyjski, wygrywając z niemieckim - relacjonuje Nowaczek.

Festiwal Tajemnic na zamku Książ to pierwsza tego typu impreza. - Bardzo mi zależało, żeby wszyscy zainteresowni historią regionu mogli spotkać się w jednym miejscu - mówi Lamparska. Poza pokazami i rekonstrucjami, amatorzy tajemnic mogli wziąć udział w wykładach i wspólnie przedyskutować największe zagadki regionu, jak na przykład sprawę bursztynowej komnaty czy kompleksu Reise.

Autor: bieru/roody / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości