Sztuczne tkanki z Wrocławia pomagają leczyć raka

Sztuczna tkanka pomoże w badaniach nad rakiem
Sztuczna tkanka pomoże w badaniach nad rakiem
M. Skrobotowicz | TVN24 Wrocław
Sztuczna tkanka pomoże w badaniach nad rakiemM. Skrobotowicz | TVN24 Wrocław

To jeszcze nie jest przełom w leczeniu nowotworów, cukrzycy czy miażdżycy, ale na pewno milowy krok w drodze do zrozumienia, jak lepiej i bezpieczniej leczyć ludzi dotkniętych tymi schorzeniami. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowali nowatorską metodę tworzenia urządzeń, za pomocą których można badać, jak przepływa krew przez naczynia włosowate. Za opracowanie tej technologii otrzymali już pierwsze międzynarodowe nagrody.

Małe, niepozorne urządzenie z wyglądu przypomina bardziej szkiełko wykorzystywane do badania krwi, niż zaawansowane technologicznie mikro-laboratorium. Ot zwykły szklany prostokąt, z przymocowanymi dwiema rurkami i szklanym kwadracikiem przyklejonym na środku. Gdy się uważnie przyjrzeć, można pod nim zobaczyć maleńkie żyłki i kanaliki.

- Można powiedzieć, że to takie zminiaturyzowane do wielkości kilku centymetrów kwadratowych laboratoria badawcze – mówi dr inż. Roman Szafran z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. - Jest szeroka gama zastosowań takich urządzeń. Stosowane są w biotechnologii i medycynie. Przede wszystkim do analizy różnych parametrów krwi. Ale też do badań podstawowych, czyli sprawdzania przepływów krwi. Właśnie do nich zaprojektowaliśmy to urządzenie – tłumaczy.

Po chwili namysłu dodaje: - Chodzi o to, żeby móc zbadać to, co się dzieje w tkankach naszego organizmu.

Sztuczne badania życia

Jak wyjaśnia naukowiec, dzięki technologii opracowanej na wrocławskiej uczelni, w ciągu kilku godzin można wykonać sztuczny model dowolnej tkanki ze wszystkimi przebiegającymi przez nią naczynkami krwionośnymi, nawet włosowatymi, które doprowadzają krew, tlen i substancje odżywcze do komórek.

- Możemy modelować działanie prawidłowo funkcjonującej tkanki. Ale również bardzo zdegenerowanej, rozwidlonej i nieregularnej, nowotworowej, co dotychczas nie było możliwe. To się wiąże z transportem leków, tlenu, substancji odżywczych w takiej strukturze – zaznacza Szafran.

Tak płynie krew

Żeby szczegółowo opisać działanie urządzenia, trzeba jednak spojrzeć na nie przez mikroskop. Dopiero wtedy widać to, o czym mówi chemik. Obraz spod mikroskopu znajduje się na ekranie komputera. Widać nieregularne kanaliki, którymi coś płynie z jednej strony na drugą. W cieczy powstają zawirowania, a kanaliki blokują się przenoszoną przez płyn substancją. I choć struktura wygląda jak żywa tkanka, wykonana jest z krzemowych polimerów.

- W ten sposób możemy badać zjawiska transportu leków w takich strukturach. Możemy też określać miejsca, w których może nastąpić zaczopowanie takiego naczynia – mówi dr inż. Szafran. - Możemy też badać zjawiska metastazy, czyli przerzutów nowotworowych. Możemy wykorzystywać je również w badaniach przepływów krwi przy arteriosklerozie, cukrzycy czy miażdżycy – wylicza.

Wypalanie laserem

Choć urządzenie wygląda niepozornie, jego przygotowanie zajmuje co najmniej kilka godzin. Wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia w chemii i fizyce, ale również cierpliwości, znajomości programów graficznych, a nawet umiejętności obsługi specjalistycznego lasera.

- Na początku bierzemy zdjęcie z literatury fachowej przedstawiające strukturę naczyń w guzie nowotworowym. Potem wciągamy je do programu graficznego. Rysujemy odpowiednie ścieżki, uzupełniamy odpowiednie kanały. Następnie projekt przenosimy do urządzenia laserowego, które nanosi nam taką strukturę na uprzednio przygotowany materiał polimerowy z krzemoorganicznego polimeru. Na koniec to wszytko przenosimy na szkło i nakrywamy płytką z poliwęglanu uzupełnioną o odpowiednie porty przyłączeniowe – opisuje naukowiec.

W ten sposób powstaje tzw. chip, czyli mikro-laboratorium, które w dalszym ciągu można modyfikować, by lepiej odwzorowywało naturalną tkankę.

- Wewnętrzną powierzchnię kanałów możemy opłaszczyć za pomocą białek, kolagenu i kwasu hialuronowego. Później możemy jeszcze dodatkowo wprowadzić linie komórkowe, np. ludzkiego śródbłonka. W ten sposób otrzymujemy prawdziwy model naczynia krwionośnego – zdradza Szafran.

Leczenie w skali mikro

- Przeciętnemu Kowalskiemu za kilkanaście lat, być może da to nową terapię antynowotworową – mówi Roman Szafran i przyznaje, że samo opracowanie metody tworzenia chipa, nie było celem jego zespołu. Przygotowanie modelu tkanki jest bowiem narzędziem do opracowania metody skuteczniejszego leczenia nowotworów.

- Od dłuższego czasu prowadziliśmy badania nad procesem wytwarzania mikrokapsułek. Potrzebowaliśmy środowiska, w którym moglibyśmy badać uwalnianie z nich leki. Tak powstał pomysł opracowania mikro-urządzenia, de facto takiego sztucznego guza nowotworowego – opowiada historię projektu dr inż. Szafran.

Projekt, jakim zajmują się badacze jest ambitny. Mikroskopijne kapsułki, o określonym kształcie, mają być wprowadzane do guza. Tam mają się zatrzymywać w naczynkach włosowatych, czopując je. Wtedy ma się rozpocząć uwalnianie leku w nich zawartego.

- Ma to dać lepsze efekty lecznicze, bo stężenie leku w guzie będzie dużo wyższe, niż w całym organizmie. Redukowane będą efekty uboczne stosowania terapii – wylicza korzyści Szafran.

Medal i wyróżnienie

Pięcioosobowy zespół badaczy, którym kieruje dr Szafran, za pomysł na opracowanie sztucznego modelu tkanki, został wyróżniony przez świat nauki.

- Wynalazek był na międzynarodowych targach wynalazczości na Tajwanie. Udało się zdobyć dwa medale: brązowy oraz międzynarodowej organizacji wynalazczości – cieszy się Szafran.

Projekt powstaje na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej

Mapa Targeo

Autor: Daniel Rudnicki /b / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium