Wirusa A/H1N1 zdiagnozowano u siedmiu pacjentów szpitala w Legnicy. W ciągu kilkunastu dni zmarło trzech zarażonych. Szpital tłumaczy, że świńska grypa nie była bezpośrednią przyczyną ich śmierci. Mimo wszystko, na czas leczenia pozostałych chorych, zamknięto oddział, na którym rozprzestrzeniał się wirus.
- Na początku zdiagnozowaliśmy jeden przypadek świńskiej grypy. Personel zauważył podwyższoną gorączkę i postanowił przebadać pacjenta pod kątem wirusa A/H1N1 - informował w piątek Tomasz Koziel, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Obawy lekarzy potwierdziły się 20 lutego, gdy dostali wyniki badań. Od tego czasu co kilka dni personel diagnozował kolejną zarażoną osobę.
Nie żyją trzy osoby
Na razie wirusa potwierdzono u siedmiu pacjentów, wszyscy przebywali na oddziale hematologii w legnickiej placówce. W piątek okazało się, że dwie z zarażonych osób nie żyją.
- Jednak tych śmierci nie można bezpośrednio wiązać ze świńską grypą. Pacjenci byli ciężko chorzy już przed zdiagnozowaniem u nich wirusa - mówił wtedy Koziel.
I choć zapewniał, że sytuacja jest już opanowana, w niedzielę zmarła kolejna osoba.
W sumie ofiarą wirusa A/H1N1 padło już trzech pacjentów. Lekarze odizolowali resztę zarażonych pensjonariuszy.
Jak tłumaczył Koziel, leczenie świńskiej grypy nie różni się znacząco od leczenia grypy sezonowej. - Tutaj mamy jednak do czynienia z osobami o osłabionej odporności. W takich przypadkach wirus jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia - mówił w piątek.
W piątek okazało się, że nie żyje dwóch pacjentów:
Zamknęli oddział, chorych leczą w domu
Nie wiadomo, jak wirus świńskiej grypy przedostał się na legnicki oddział. - Sprawdzamy, czy pierwszy chory trafił tutaj już zarażony, czy może zaraził go któryś z odwiedzających - wyjaśniał w piątek Koziel.
Dyrekcja szpitala zdecydowała o zamknięciu oddziału na czas leczenia osób zarażonych.
- Przebywają tam jedynie osoby zarażone oraz 4 pacjentów w ciężkim stanie, u których leczenie w domowych warunkach byłoby niemożliwe - informował w piątek rzecznik.
Pozostali pacjenci zostali wypisani do domów i zastosowano leczenie ambulatoryjne. Są oni pod stałą opieką lekarską.
Pandemia w 2009 roku
Pierwszy przypadek wirusa A/H1N1 odnotowano na początku XX wieku . Jest to mieszanka DNA europejskich i azjatyckich wirusów świńskich, ludzkich i ptasich.
Najbardziej dotkliwie zaatakował w 2009 roku. Od 11 czerwca do 10 sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia podtrzymywała najwyższy, szósty stopień zagrożenia wirusem oznaczający pandemię.
Wirus świńskiej grypy zdiagnozowano u pacjentów legnickiego szpitala:
Autor: mir//ec/kwoj / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | balu