TVN24 | Wrocław

Wybuch w kamienicy, jedna osoba ranna. Katastrofę bada prokuratura

TVN24 | Wrocław

Aktualizacja:
Autor:
tam
Źródło:
TVN24 Wrocław
Prokuratura bada jak doszło do katastrofy w świdnickiej kamienicy
Prokuratura bada jak doszło do katastrofy w świdnickiej kamienicyTVN24
wideo 2/3
TVN24Prokuratura bada jak doszło do katastrofy w świdnickiej kamienicy

Jedna osoba została poparzona, trzem innym udało się opuścić budynek o własnych siłach - to bilans katastrofy budowlanej do jakiej doszło w Świdnicy (województwo dolnośląskie). Według strażaków jej przyczyną była eksplozja gazu. Sprawę bada prokuratura. Zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Do zdarzenia doszło przed godziną 11 w budynku wielorodzinnym przy ulicy Wyspiańskiego w Świdnicy. Jak informuje Paweł Szydłowski ze świdnickiej straży pożarnej, doszło tam do wybuchu gazu. W wyniku eksplozji zawaliła się część przedniej ściany kamienicy. Informacji o wybuchu gazu nie potwierdza jednak policja. Magdalena Ząbek, rzecznik świdnickiej policji, mówi jedynie o zawaleniu się przedniej ściany budynku, w którym znajdują się trzy mieszkania.

- O godzinie 11 jak coś huknęło to moja dziewczyna od razu wybiegła do mojej mamy. Mam niepełnosprawną babcię, która była w strasznym szoku. Musiałem ściągnąć ją z łóżka, umieścić na wózku i wyprowadzić z budynku - mówi jeden z mieszkańców kamienicy. A jego dziewczyna dodaje: - Był chaos, wszystko się waliło, było pełno pyłu. To był szok i zdenerwowanie, ale udało nam się wydostać.

Sprawdzą, jak doszło do katastrofy

Na miejscu pracowały służby i prokuratorzy, którzy będą wyjaśniali to, jak doszło do zdarzenia. Swoje czynności śledczy mogli rozpocząć dopiero po zakończeniu akcji strażaków. Marek Rusin, szef Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przed godziną 14 na antenie TVN24 mówił: - Akcja ratunkowa dobiega końca, czekamy na przekazanie nam miejsca zdarzenia. Wtedy rozpoczniemy oględziny w których, oprócz prokuratora i policji, udział weźmie biegły z zakresu pożarnictwa i gazownictwa, a także pracownicy inspektoratu nadzoru budowlanego. Prokurator podkreślił, że to od oględzin będzie zależało, jak przebiegać będą dalsze czynności. - Są one jednak wykonywane w kierunku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach - przekazał Rusin. Nie chciał jednak, na tym etapie, powiedzieć, co było przyczyną katastrofy budowlanej. - Wiele wskazuje na to, że doszło tu do wybuchu gazu - przyznał prokurator.

Jedna osoba została poszkodowana Kontakt 24/daniel gebbala/mojaswidnica.pl

Jedna osoba ranna

Trzy osoby wyszły z budynku o własnych siłach. Jeden z mieszkańców kamienicy został ewakuowany przez strażaków. To 28-letni mężczyzna. - Ta osoba jest poparzona. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale została przetransportowana do szpitala - mówił Szydłowski. I dodał, że z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że w zawalonym domu nie powinno być nikogo. Jednak strażacy i tak przeszukali rumowisko i teren przed budynkiem. - Nikogo nie znaleźliśmy- poinformował Łukasz Grzelak, zastępca komendanta świdnickiej straży pożarnej. I dodał, że zniszczenia w kamienicy są "dość poważne". O tym, czy budynek będzie nadawał się do zamieszkania zdecydować będzie musiał nadzór budowlany. Około godziny 14.30 akcja straży pożarnej została zakończona.

Wybuch gazu w kamienicy w Świdnicyswidnica24.pl
Tak wyglądała kamienica przed zawaleniem się ścianyGoogle Maps

Autor:tam

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/ daniel gebbala/ mojaswidnica.pl

Pozostałe wiadomości