Oferta sprzedaży fragmentu kościoła pojawiła się na jednym z portali aukcyjnych. Sprzedający ustawił cenę "kup teraz" na 999 złotych. Policjanci sprawdzają, czy przedmiot z oferty rzeczywiście pochodzi z kościoła wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Namierzyli już właściciela konta z którego pochodziło ogłoszenie.
Licytacja miała zakończyć się 22 października. Jednak oferta zniknęła przed czasem. Aukcja okazała się fiaskiem, ale nie dlatego, że nie było zainteresowanych. Być może znalazłby się ktoś, kto chciałby mieć na własność "święty fragment dachu Kościoła Pokoju w Świdnicy". Tym bardziej, że sprzedający podkreślał, że jest to "must have" (rzecz, którą po prostu trzeba mieć - przyp. red.).
Sprawę policji zgłosili przedstawiciele parafii ewangelicko-augsburskiej pw. św. Trójcy w Świdnicy. Kościół Pokoju jest siedzibą właśnie tej parafii.
Przesłuchają właściciela konta
- Administrator portalu udzielił nam informacji na temat danych użytkownika konta, z którego wystawiono aukcję. To mieszkaniec Krakowa. Dlatego skontaktowaliśmy się z tamtejszą jednostką policji i poprosiliśmy o pomoc w czynnościach - informuje asp. sztab. Grzegorz Oleśkiewicz ze świdnickiej policji. A to oznacza, że funkcjonariusze z Małopolski przesłuchają sprzedającego. W zależności od jego zeznań podejmowane będą dalsze czynności. Policjanci będą ustalać m.in. to, czy rzeczywiście doszło do próby sprzedaży fragmentu kościelnego dachu.
Jak informuje portal walbrzych24.com niedawno dach był remontowany. Niewykluczone więc, że ktoś ukradł jego fragment. Bo - jak podkreślają przedstawiciele parafii - nie prowadzono wyprzedaży ani aukcji, na których sprzedawane byłyby stare elementy konstrukcyjne.
Były trzy, zostały dwa
Kościół Pokoju w Świdnicy to ewangelicko-augsburska świątynia wpisana w 2001 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Druga taka świątynia, która też jest na liście, znajduje się w Jaworze.
Kościoły Pokoju powstały w drugiej połowie XVII wieku w konsekwencji pokoju westfalskiego, który kończył wojnę 30-letnią. Na Dolnym Śląsku powstały trzy takie budowle. Oprócz Świdnicy i Jawora, Kościół Pokoju zbudowano w Głogowie. Jednak w połowie XVIII wieku świątynię strawił pożar.
Świdnicką i jaworską świątynie zaprojektował Albrecht von Saebisch. Protestanckie kościoły zostały usytuowane w odległości zasięgu kuli armatniej od ówczesnych miast. Na ich budowę zezwolił protestantom austriacki monarcha. Świątynie miały być symbolem zakończenia wojny 30-letniej i konfliktu religijnego pomiędzy protestantami i katolikami. To największe drewniane budowle o funkcjach religijnych. Ich wnętrza mogą pomieścić kilka tysięcy osób.
Inna dolnośląska świątynia była okradana
W grudniu 2015 roku informowaliśmy o kradzieżach na terenie innej ewangelickiej świątyni. Złodzieje kilkukrotnie pojawiali się na terenie zabytkowej świątyni Wang, a ich wyczyny nagrały kamery monitoringu. Czytaj więcej na ten temat
Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0), walbrzych24.com/allegro.pl